FinTech’lere yapılan yatırımlarda 2022’in ilk üç ayında, 2021’in aynı dönemine göre düşüş kaydedildi.

CBInsights’tan alınan en son verilere göre, küresel ölçekte FinTech’lere yapılan yatırımlar %18’lik düşüşle 28,8 milyar dolara ulaştı. Söz konusu rakam, 2018’den bu yana üç aylık fonlamadaki en büyük düşüşe işaret ediyor.

Öte yandan anlaşma hacimleri artarken, 100+ milyon dolarlık artı mega tur sayısında azalma görüldüğü için küresel FinTech finansmanı da düştü.

Avrupa kıtası, anlaşma hacimlerindeki düşüşe rağmen FinTech sektörü için sağlanan fonların %39 artarak 7,9 milyon dolara yükselmesiyle trende ayak uydurdu.

ABD ve Asya ise daha az başarılı oldu. Asya’da fonlama %44 düşerek 4,8 milyar dolar olarak kayıtlara geçerken, anlaşmalar 388 adet ile rekor seviyeye ulaşıldı. ABD’de fonlama, %27’lik düşüş kaydedilerek 489 anlaşmada 13,3 milyar dolar oldu.

ABD’nin kuzey sınırına gelindiğinde ise iyi bir haber var; Kanada, FinTech fonlamasında %80’lik ciddi bir artış kaydederek 39 anlaşmada 615 milyon dolar getirdi.

Sanayi sektörü, InsurTech, bankacılık ve ödemeler sektörlerine yapılan yatırımlar da düştü. Sermaye piyasası girişimlerine yapılan harcamalar, %16 ile sağlıklı bir artışa tanık olan tek sektör oldu.

KaynakFinextra