Merkezi ABD-San Francisco’da bulunan finansal hizmetler şirketi Stripe, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oluyor. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

İrlandalı kardeşler John ve Patrick Collison tarafından 2010’da kurulan Stripe, global ölçekte öne çıkan finansal hizmetler şirketlerinden. Stripe, web geliştiricilerin internet siteleri, uygulamalarında yer alan ödeme sistemlerinde entegre bir şekilde kullanabilmesi amacıyla API altyapısı sağlayarak işyerlerinin internet üzerinden ödeme alabilmesini sağlıyor. Daha basit bir tanımla sitelere hızlıca ödeme sistemi kurmayı esas alıyor, devamında da API entegrasyonu ile hızlıca ödeme alınabiliyor. Her işlem için Stripe tarafından -kullandıkça öde temelinde- bir komisyon ücreti kesiliyor. Son derece şeffaf ve hiçbir ‘gizli’ ödeme talep edilmiyor.

İş yazılımları ile entegre çalışabilmesi de dikkat çekici özellikler arasında.
Hizmetleri ölçeklenebilir olup, işletme büyüdükçe gelişmiş özellikler ve özelleştirmeler eklemenize de olanak tanıyor. Kullanıcı dostu özellikleri sayesinde her geçen gün daha da büyüdüğünü belirtelim.

İlk şirket merkezi, startup’lar açısından dönemin ikonik lokasyonlarından ABD-Palo Alto’da konumlanan Stripe, 2 sene sonra San Francisco’ya taşındı. 2019 itibarıyla San Francisco’ya ek olarak ABD-Seattle, Dublin ve Singapur olmak üzere toplamda dört farklı noktada faaliyetlerini sürdürüyor.

San Francisco’daki genel merkezi.

Stripe, son açıklamasına göre 23 farklı ülkeden 7 binin üzerinde çalışana sahip. Halihazırda 40 farklı ülkede faaliyet gösteriyor, bu sayının yakında 47’ye çıkarılacağı kaydediliyor.

Stripe üzerinden 2021’de 640 milyar doların üzerinde işlem yapıldı. Bir önceki yıla göre yüzde 60’lık büyümeye işaret eden (2020’de 400 milyar dolar) işaret eden bu veri, 2018’e göre ise yaklaşık 6,5 katlık artış anlamı taşıyor…

Aralıksız şekilde büyüdüğü görülen şirket, bu yönüyle birçok FinTech’ten ‘daha hızlı’ şekilde işlem miktarını artıyor. Örneğin 2021’de PayPay üzerinden 1,2 trilyon dolar, ancak bir önceki yıla göre büyüme yüzde 34 seviyesinde. Square ise geçtiğimiz yıl yüzde 49’lık işlem miktarı artışı ile dikkat çekti, yine de hem bu yönüyle hem de işlem miktarı ekseninde (168 milyar dolar) Stripe’ın gerisinde kaldı.

Stripe’ın genel büyümesinin yanında bazı coğrafyalarda sıra dışı ilerlemesi de göze çarpıyor, Asya-Pasifik bu noktada yüzde 518 gibi çarpıcı büyümenin görüldüğü bölgelerden biri.

Stripe’ın faaliyette olduğu ülkeleri aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Öte yandan başarılı FinTech; Amazon, Google, Shopify, Salesforce, Deliveroo, Spotify ve Mercedes-Benz Grubu gibi önde gelen büyük şirketlerden bazılarıyla çalışıyor.

Birçok farklı FinTech ürünü bulunan Stripe, rekabetin giderek sıra dışı bir boyuta uzandığı sektörün öncü platformlarından biri tanımını yapmak mümkün. Paylaşılan resmi rakamlara göre günde 500 milyonun üzerinde işlem gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda kurumsal segmentte de genişleme devam ediyor, zira Stripe yılda 1 milyar doların üzerinde işlem hacmine sahip 50 farklı müşteriye hizmet veriyor.

Stripe’ın ürünlerini kullanıma sunuldukları yıllar eşliğinde aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Stripe logo:

FinTech’in yeni ürünlerinden biri olan Stripe Terminal, kredi ve banka kartı ödemelerini direkt olarak kabul etmek için kullanılıyor. Stripe, kar amacı gütmeyen kuruluşlara yönelik özel fiyatlar sunuyor. Bu yönüyle de dikkat çektiğini ifade edelim.