“Startup-Dostu” olarak tanınan Dr. Soner Canko, girişimciler ve girişimci adaylarına tavsiyelerde bulundu…

Başlarken
Pit-stop nedir?
Motor sporlarında pit stop, yarış sırasında bir yarış aracının yakıt alımı, lastik değişimi, onarımlar, mekanik ayarlamalar, sürücü değişikliği ya da bunların birkaçının yapılması amacıyla pite girmesidir.

Tomorrow & Girişimcilik Çağı etkinliklerinin ilki 29 Nisan 2022 Cuma günü gerçekleştirildi. “Girişimciliğin Önemi” başlığı altındaki ilk buluşma Ferhat Yalçın moderatörlüğünde, Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, FinTech İstanbul Kurucusu Dr. Soner Canko ve Akademisyen/Girişimci Dr. Çagla Gül Şenkardeş’in katılımları ile tamamlandı.

Keyifli söyleşide Yalçın Sezen, Türkiye İş Bankası’nın girişimcilik yolculuğunun yanı sıra girişimciliğe verdiği önemi anlatırken Dr. Canko ve Dr. Şenkardeş girişimciliğin önemine dair görüşlerinin yanı sıra girişimcilik ekosistemindeki deneyimlerini paylaştı.

“Startup-Dostu” olarak tanınan ve bu kapsamda ödüller de alan Dr. Canko, girişimciler ve girişimci adaylarına önemli tavsiyelerde bulunurken konunun “girişimci açısından yatırım” konusunu da değerlendirdi.
“Girişimci, yatırımı bir sonuç olarak değil, sürecin parçası olarak görmeli” diyen Canko, “Girişimcinin yolu çok uzun, yatırımı bir pit stop olarak görmeli ve kendini yenileyerek heyecanla yoluna devam etmeli. Yatırım, bu anlamda girişimciler için önemli bir enerji kaynağı.” Dedi.

Ferhat Yalçın’ın son dönemde adından çokça söz ettiren kitle fonlaması konseptine ilişkin görüşlerini sorması üzerine, “Düzenlemeleri yapıldı, yeni oyuncular geldi. Çok kıymetli buluyorum; çünkü iş modeline inandığım, girişimcisine güvendiğim, yakında dünyayı değiştirebileceğini düşündüğüm ve hayaller kurabildiğim bir girişimciye ‘çorbada tuzum olsun’ maiyetinde yatırım yapabiliyorum” diyen Canko, bilinçli yatırımcılık vurgusu ile sözlerini tamamladı: “Bilinçli yatırımcılık önemli; kitle fonlama kumar benzeri bir araç değildir, lütfen girişimciyi iyi tanıyın, iş modelini anlayın ve süreç boyunca gözlemleyin.”

Buraya tıklayarak etkinliğin ilgili bölümünü izleyebilirsiniz.