Her bankacılık platformunun mali suçlarla mücadelede “önemli” bir görevi var ve N26 da bunun kendisi için “farklı olmadığını” söylüyor…

N26 ekibi bir blog yazısında, tam olarak regüle bir banka olarak bazı hesapları bloke edebileceklerini, bunun “sadece bir sorumluluk değil, yasal bir gereklilik” olduğunu belirterek konuyu son derece ciddiye aldıklarına, çünkü N26 hesabında tutulan fonların güvende tutulmasına yardımcı olduğuna işaret edildi.

N26 ayrıca, “şüpheli etkinlikleri veya hesapların kötüye kullanımını tespit etmek için” milyonlarca müşteri hesabında düzenli olarak rutin kontroller yürüttüklerini kaydetti; bu, şüpheli etkinlikleri ya da varsa yanlış kullanımı izlemelerine ve işaretlemelerine olanak tanıyor.

Güncellemede açıklandığı gibi, N26’nın yasa gereği “buldukları herhangi bir şüpheli faaliyeti, Alman Mali İstihbarat Birimi‘ne bildirmesi” gerekiyor. Bunun nedeni, tam bir Alman bankacılık lisansına sahip olmaları ile birlikte potansiyel dolandırıcılık veya suç faaliyetlerini bildirmeleri için açık gereklilikleri belirleyen Almanya Kara Para Aklama Yasası’na tabi olmaları.

Ekipler her zaman bizden istenen süreçleri takip ederken herhangi bir kesintiyi en aza indirmek için çaba gösterecektir” diyen N26 blog yazısında ek olarak, “Ne yazık ki, bu süre zarfında müşteri hizmetleri ekiplerinin söz konusu hesapla ilgili bilgileri – hesap sahibiyle bile – paylaşması yasaktır. Bunun nedeni, bankaların bir hesabın neden bloke edilebileceğini veya kapatılabileceğini sadece ilgili makamlara açıklayabilmesidir.” detaylarına yer verdi.

Son olarak N26 bazen, “Bir müşteriyi yanlış şekilde potansiyel bir dolandırıcı olarak tanımlayabileceklerini, çünkü [kendi] anti-finansal suç ekipleri tarafından bulunan kanıtların kesinlikle net olmayabileceğini” de kabul ediyor.

KaynakCrowdfund Insider