Yolt Technology Services tarafından hazırlanan “European Open Banking Outlook” başlıklı rapor yayımlandı. İşte detaylar ve indirme bağlantısı…

Açık bankacılık, dijital finansal hizmetlerin dönüşümünü sağlıyor… Üçüncü taraf hizmet sağlayıcıları (TPP’ler), bankaların API’lerini kullanarak daha fazla açık bankacılık ürünü ve hizmeti geliştirdikçe güç, tüketicilere daha fazla yaklaşıyor. Bu bağlam, onlara finansal verilerinin kullanımı üzerinde anlamlı bir kontrol sağlarken işletmelerin de müşterilerinin özel ihtiyaçlarını karşılayan çözümler yaratmalarını mümkün kılıyor…

Açık bankacılığa erişimin genişletilmesiyle hem tüketiciler hem de işletmeler için etkili olacak gerçek bir teknolojik dönüm noktasının başlangıcındayız ve Yolt Technology Services tarafından hazırlanan European Open Banking Outlook, geniş kapsamı ile son dönemin öne çıkan raporları arasında gösteriliyor. Açık Bankacılık ekseninde; İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Holanda ve İspanya özelindeki rapor, konuya ilgi duyan herkesi davet ediyor.

Haberin devamında paylaştığımız linke tıklayarak İngilizce dilinde hazırlanan raporu bilgisayar veya mobil cihazınıza indirebilirsiniz…

Dr. Soner Canko: “Altı Avrupa ülkesindeki son gelişmeleri en güzel şekilde özetliyor”

European Open Banking Outlook ile ilgili görüşlerini paylaşan Dr. Soner Canko, “Açık Bankacılık konusunda dünya genelinde gelişmeleri izleyerek Fintech İstanbul okuyucuları ile paylaşmak üzere incelediğimiz bu rapor önde gelen altı Avrupa ülkesinde son gelişmeleri en güzel şekilde özetlemektedir” diyor ve ekliyor:
“Adı geçen ülkelerde (Almanya, Fransa, İtalya, Holanda, İspanya ve İngiltere) 2020 ve 2021’e bakıldığında gelişmelerin ne kadar hızlı olduğu fark edilecektir. Ayrıca kullanıcı beklentilerini de inceleyen rapor, Açık Bankacılığın gelecekte ne kadar ilgi göreceğine dair güçlü işaretler sunuyor.”

Prof. Dr. Selim Yazıcı: “Açık Bankacılığın önemi kanıtlandı”

Prof. Dr. Selim Yazıcı ise, “FinTech İstanbul olarak 2019 yılında Türkiye’de Açık Bankacılık konusunu farklı tarafların bakış açılarıyla değerlendiren ve sektörün şekillenmesinde önemli rol oynayan bir ‘Açık Bankacılık Raporu’ yayınlamıştık. O günden beri dünyada yaşanan gelişmeler ve Pandeminin etkileri Açık Bankacılığın dünyada ne kadar önemli olduğunu kanıtladı. Özellikle API’lerin oynadığı rol, günümüzde “API Ekonomisi” denilen kavramın ortaya çıkmasına neden oldu. Bugün birçok ülke Açık Bankacılık konusunda kendi deneyimlerini elde ederken, hem regülatif ve hem de teknolojik olarak kendi altyapılarını güçlendirmeye başladı.” Diyerek sözlerini şöyle tamamlıyor:

“Sizler için incelediğimiz bu rapor İngiltere, Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya ve İspanya gibi Avrupa’nın önde gelen altı ülkesinin Açık Bankacılık tecrübelerini Açıklık, Erişilebilirlik, Etkileşim ve Etki gibi dört farklı boyutta değerlendirerek karşılaştırmakta ve gelecekte sunabileceği fırsatları ortaya koymaktadır.”

Raporu YTS_EOBO_Report_final bağlantısına tıklayarak indirebilirsiniz.

NOT: Görseller rapordan alınmıştır.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.