Finlandiya/Helsinki merkezli Holvi, “İlham Veren FinTech’ler” köşemizin yeni konuğu oluyor. Başarılı FinTech’i tüm ayrıntıları ile mercek altına alıyoruz…

Kristoffer Lawson, Mikko Teerenhovi, Teemu Hukkanen, Tuomas Toivonen tarafından 2011’de kurulan Holvi, lisanslı bir ödeme kuruluşu. Madrid, Berlin ve Helsinki’de üç ofisi var.

12 yaşındaki FinTech 2 kez el değiştirdi; 2014’te İspanyol bankacılık devi BBVA tarafından satın alındıktan 7 yıl sonra, 2021 Şubat ayında Keru Fintech Investments bünyesine geçti.

Keru’nun tek sahibi ve kurucu hissedarı, aynı zamanda Holvi’nin 2011’deki 4 kurucusu arasında yer alan Tuomas Toivonen.

Holvi serbest çalışalar, mikro işletmeler ve KOBİ’lere yönelik bir FinTech platformu. Aylık ödeme karşılığında faturalandırma, defter tutma ve raporlama gibi özellikleri de içeren kullanışlı dijital hizmet paketleri sunuyor. Diğer yandan Holvi bir banka değil, zira FinTech tarafından yönetilen fonlar şirket hesaplarından ayrı tutuluyor, faiz işlemiyor ve geleneksel bir bankada olduğu gibi mevduat sigortası kapsamında olmuyor. Peki Holvi neden bu kadar özel?

Başarının sırrı ne?

On yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak küçük işletmelere kolaylık sunuyor. Bu süreçte 200 bini aşkın müşteri edindiğini de belirtelim.

Karmaşık faturalandırma ve defter tutma görevlerini basitleştiriyor, vergi dönemlerinin konforunu maksimize ediyor. Birçok özelliğine ek olarak bir nevi “muhasebeci” fonksiyonu sunuyor. Daha da önemlisi kullanıcılarının karşısına gizli ücretlendirmelerle çıkmıyor.

Diğer yandan ‘yaygın’ bir FinTech değil. Finlandiya, Almanya, Avusturya, Belçika, İrlanda ve Hollanda’da aktif. Avrupa’nın birçok ülkesinin yanı sıra Birleşik Krallık gibi önemli bir pazarda henüz konumlanmadı.
Peki kimler Holvi hesabı açabilir?

Kimler Holvi hesabı açabilir?

Öncelikle Holvi’de hesap açabilmek için işletmenin yasal ve kayıtlı olması, tüm gerekli belgelere sahip olması gerekiyor. Bununla birlikte hesap açmak çok basit; Holvi müşterisi olmak için ad, adres ve işletme adı gibi bazı kişisel bilgileri sağlamanız, ardından da kimliğiniz ve işletmeniz için doğrulama sunmanız yeterli. Kimlik tespiti için görüntülü sohbet kullanan Holvi, bilgiler tam anlamıyla doğrulanınca benzersiz bir Avrupa banka hesap numarası veriyor ve işlem yapmanın önünde hiçbir engel kalmıyor. Şimdi de Holvi hesaplarını inceleyelim…

Holvi hesapları

Holvi daha önce ücretsiz bir hesap sunuyordu, ancak artık 6 ve 12 dolar olmak üzere iki seçenek mevcut. Öte yandan Finli kullanıcılar aylık 79 Euro tutarındaki ‘Zen’ isimli bir hesaba erişime sahip. Bu hesap temelde ‘gerçek bir muhasebeci’ özellikleri sunan oldukça kapsamlı bir faktör. Vergilerinizi ve muhasebeye dair her şeyi gerçekleştirebiliyor. Tam muhasebe için uygun fiyatlı bir çözüm vadeden Zen hesabının, en azından aktif olduğu diğer ülkelerde de yaygınlaşması isteniyor, ancak bu konuda ortada pek bir haber yok.

6 Euro’luk Holvi Lite ürününde 1 işletme için Mastercard debit kartı, yüzde 2,5 ATM ücreti, 500 adede kadar ücretsiz para transferi, makbuz tarama/saklama gibi özellikler var.

Holvi Pro ise 12 Euro/ay maliyetle tercih edilebiliyor. 3 adet Mastercard, yüzde 2 ATM ücreti, hesaba Holvi dışında gerçekleştirilen işlemleri ekleyebilme, tam KDV dökümü gibi özellikler sunuluyor.

Holvi hesabına ödeme alınması sadece banka ödemeleri yoluyla gerçekleşebiliyor. Bir Holvi hesabına nakit, çek kullanarak veya Euro ya da İngiliz Sterlini dışında kalan para birimleri yatırılamıyor. Otomatik ödeme yapılamıyor.

Faturalandırma tarafında da hoş bir özellik söz konusu. Eğer bir yazılım veya uygulamada hala faturalandırma özelliği yoksa holvi, doğrudan uygulamadan özel fatura oluşturabilmenizi mümkün kılıyor. Faturayı İngilizce, Almanca veya Fince dillerinde görüntülemeyi, logonuzu eklemeyi, ekler eklemeyi, hatta kişiselleştirilmiş bir mesaj eklemeyi seçebiliyorsunuz. Ardından faturaları PDF dosyası olarak kaydedebilir, e-posta veya e-fatura ile gönderebilirsiniz.

Muhasebe yönü de güçlü. Holvi, gelirlerinizi, giderlerinizi ve ödemelerinizi kategorize ederek nakit akışınızı kontrol altında tutmanızı, dolayısıyla vergi sezonuna hazır olmanızı kolaylaştırıyor.

Mali duruma ilişkin gerçek zamanlı bir genel bakış elde etmek için faturalandırmayı nakit akışı ve vergilerle kolayca senkronize edebiliyorsunuz. Gösterge Tablosu, ay sonu bakiyesinin bir tür ön izlemesini sunarak tüm gelir ve giderleri görsel bir raporda görmenizi sağlıyor.

Verileri XLS veya PDF formatında Dropbox aracılığıyla doğrudan muhasebecinize aktarabiliyor veya halihazırda kullanmakta olduğunuz mevcut bir muhasebe yazılımına (şimdilik birkaç tane yazılım destekleniyor) bağlayabiliyorsunuz.

Banka kartı ve mobil uygulama

Şimdi biraz da fiziksel dünya… Mastercard tarafından sağlanan işletme banka kartları da Holvi açısından oldukça popüler. Holvi hesabı doğrulandıktan kısa süre sonra kart adrese geliyor. Bunlar herhangi bir Mastercard banka kartı gibi kullanılabiliyor. Özel bir şey yok, istenmesi halinde aylık 3 Euro maliyetle ek kartlar sipariş edilebiliyor.

Holvi mobil uygulaması basit bir arayüzle geliyor. İşletme Mastercard’ı ile çalışıyor, hesap otomatik olarak güncel kalırken makbuzların taranması, kaydedilmesi ve belgeleri muhasebeci ile paylaşmak da oldukça kolay.

Holvi hesabı üzerinden ödeme yapmak için nerede ve ne zaman kullanılabileceği konusunda limitler belirleyebilir ve gerekirse bir kart ödemesini dondurabilirsiniz, bu da hesaba bir tür güvenlik unsuru katıyor.

Tasarruf, kredi ve geri ödeme

Holvi herhangi bir özel tasarruf hesabı seçeneği sunmaz, ancak zaten hizmetin genel amacı paranızı daha iyi yönetmenize yardımcı olmak ve işletme finansmanınızı daha net hale getirerek para biriktirmeyi daha az karmaşık hale getirmek. Holvi, bir banka olmadığı ve kanunen bu özellikleri sunamadığı için herhangi bir kredi veya kredili mevduat hesabı da sunmaz.

Holvi seyahat için iyi mi?

Holvi’yi dünyanın her yerinden kullanabilirsiniz ve Holvi işletmesi MasterCard, Mastercard’ın kabul edildiği her yerde çalışır. Kartı yurtdışında kullanmak için %2 ücret ve AB dışındaki Euro dışı işlemler için küçük bir değişim ücreti söz konusu.

Bu arada Holvi, seyahat giderleri için önceden belirlenmiş bir gider kategorisi sağlar, bu da takip etmeyi kolaylaştırır.

Holvi bir banka olmadığı için devlet kurumu veya merkez bankası tarafından sigortalanmaz. Ancak bu, paranızın güvende olmadığı anlamına gelmez. Müşterilerin mevduatları Avrupa bankalarında ayrı hesaplarda tutulur ve amaç dışında kullanılamaz. Karanlık bir senaryo ile Holvi’nin batması durumunda, paranız tutulduğu üçüncü taraf banka tarafından kullanıcısına iade edilir.

Son sözlere gelirken merak edenler olabilir; Holvi’de API yok. Sınırlı muhasebe yazılımı entegrasyonu da bir eksi olarak sayılabilir ve son olarak sınırlı sayıda ülkede aktif şekilde kullanılabiliyor. Bununla birlikte hesap açmanın ve yönetmenin çok kolay olduğu, kolay faturalandırma, basit muhasebe gibi özelliklerin sunulduğu, ayda 500’e kadar ücretsiz transfer, etkin raporlama ve analitik yönü ile ilham dolu bir FinTech.

> Daha fazla “İlham Veren Fintech” için buraya tıklayabilir/dokunabilirsiniz. İlham Veren Fintech’ler için takipte kalınız…

KaynakHolvi
Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.