Dealroom’un verilerine göre 2021 yılında İsviçre’deki FinTech sektörüne yapılan toplam yatırımlar 530 milyon doları buldu. Bu da bir önceki yıla kıyasla yatırımlarda yüzde 129’luk bir artış anlamına geliyor. Yatırımlar açısından 2017 yılında zirveye ulaştıktan sonra kısa süreliğine durgunluk dönemine giren FinTech sektörü, tekrar düzenli bir şekilde büyümeye devam ediyor ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin değeri her geçen gün artıyor…

Swiss ICT Investor Club’ın yeni bir araştırmasına göre İsviçre 2013’ten bu yana ülkede değerlemesi 1 milyar doları aşan toplam 45 tane unicorn şirket çıkardı. Bu 45 şirketten 9’u ise FinTech ve blokzinciri alanında faaliyet göstermesiyle dikkat çekiyor. Birçok farklı FinTech dikeyinde hizmet veren bu unicorn şirketlere kısaca bir göz atalım.

Curve

2019 yılında kurulan Curve, Ethereum üzerine kurulmuş bir likidite havuzu. Platform, verimli stablecoin ticareti ve likidite sağlayıcıları için fırsat maliyeti olmaksızın düşük riskli, ek ücret geliri için tasarlandı.

Şirket, kullanıcıların (ve 1inch, Paraswap, Totle ve Dex.ag gibi akıllı sözleşmelerin) DAI ve USDC arasında, özel olarak stablecoin’ler için tasarlanmış düşük kayma (slippage) ve düşük ücret algoritması ile işlem yapmasına ve ücret kazanmasına olanak tanıyor.

2016 yılında kurulan Waves, kullanıcıların özel kripto token’ları oluşturmasını ve başlatmasını ağlamak için tasarlanmış açık kaynaklı bir platform.

Şirket, kapsamlı bir akıllı sözleşme programlamasına gerek kalmadan token’ların oluşturulmasına ve ticaretine imkân tanıyor. Waves’in platformunda token’lar kendi blokzincirindeki kullanıcı hesaplarında çalışan komut dosyaları aracılığıyla oluşturulabiliyor ve yönetilebiliyor.

Kurumsal kullanıma hazır olan platform güvenlik, kolay dijital varlık işlemleri ve iyi bir kullanıcı deneyimi vadediyor.

Nexo

2019 yılında kurulan Nexo, dijital varlık alanında dünyanın önde gelen düzenlenmiş kurumlardan biri olduğunu iddia ediyor. Nexo’nun amacı, vergi açısından verimli olduğunu düşündükleri anında kripto kredi çözümleri sunarak kripto para birimlerinin değerini ve faydasını en üst düzeye çıkarmak. Şirket tüm bunların yanından Nexo Cüzdan ile üst düzey saklama hizmeti ve askeri düzeyde güvenlik sağlıyor.

Nexo, 200’den fazla bölgede 4 milyondan fazla kullanıcının varlıklarını yönettiğini ve lansmanından bu yana 80 milyar ABD dolarının üzerinde işlem gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Tezos

Tezos, küresel validatörler, araştırmacılar ve geliştiriciler tarafından desteklenen açık kaynaklı bir blokzinciri protokolü. Tezos, işlemleri yöneten kodun doğruluğunu matematiksel olarak kanıtlayarak en hassas akıllı sözleşmelerin güvenliğini artıran resmi doğrulamayı kolaylaştırmak için inşa edildi.

Merkezi İsviçre Zug’da bulunan ve kâr amacı gütmeyen Tezos Vakfı, projeyi desteklemek için 2017’de kuruldu. Platform o zamanın en büyük ilk madeni para arzlarından (ICO) birini gerçekleştirerek bitcoin ve ether olarak toplam 232 milyon ABD doları toplamıştı.

Aave

Aave, Ethereum blokzinciri üzerine kurulu, merkeziyetsiz, açık kaynaklı ve gözetimsiz bir likidite protokolüdür. Mevduat sahipleri likidite havuzlarına likidite sağlayarak faiz kazanırken, borçlular değişken ve istikrarlı faiz oranı seçenekleri ile bu havuzlardan faydalanarak likidite elde edebiliyorlar.

Aave protokolü, mevduatları gerçek zamanlı olarak faiz tahakkuk eden aTokens ile token’laştırması açısından rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca şirket, teminatsız borçlanma seçenekleri olarak aracısız kredilere ve kredi delegasyonuna da erişim sunuyor.

Numbrs

2013 yılında kurulan Numbrs ilk olarak tüm finansal hesapları tek bir yerde toplamayı amaçlayan hizmetler sunmaya odaklanıyordu. Uygulama daha sonra Bitcoin cüzdanı olarak hizmet vermeye başladı ve merkezini Zürih’ten kripto vadisi Zug’a taşıdı.

Şirket şu anda kurumsal düzeyde bir saklama çözümü sunan Numbrs Bitcoin Hesabı’yla yüksek güvenlikli kripto saklama hizmeti sağlıyor.

Wefox

İlk olarak 2014 yılında hayatına FinanceFox adıyla başlayan WeFox, sigorta alanında yıkıcı teknolojiler sağlayan bir dijital sigorta şirketi.

WeFox ile birlikte sigorta acentaları müşterileri için birkaç dakika içinde kağıtsız bir şekilde sigorta poliçeleri hazırlayabiliyorlar. Davaların yüzde 60’ından fazlasında talepler dijital olarak açılıyor ve aynı gün içinde karara bağlanıyor. Şirket Almanya, İsviçre, Polonya ve İtalya’da faaliyetlerini sürdürüyor.

Avaloq

1985 yılında kurulan Avaloq listenin en yaşlısı olarak dikkat çekiyor. Temel bankacılık yazılımları sağlayan şirket, yıllar içinde dijital bankacılık çözümlerinde de dünyanın önde gelen şirketlerinden birine haline geldi.

30 ülkede faaliyetlerini sürdüren Avaloq’un 2000’den fazla çalışanı bulunuyor. Şirket Berlin, Frankfurt, Hong Kong, Londra, Lüksemburg, Madrid, Paris, Singapur ve Sidney gibi dünyanın en rekabetçi finans ve yenilik merkezlerinde faaliyet gösteriyor.

Leonteq

2007 yılında kurulan Leonteq, yapılandırılmış yatırım çözümleri sunan İsviçreli bir FinTech şirketi. Kendi modern teknolojisinden güç alan şirket türev yatırım ürünleri sunuyor.

Leonteq hem kendi ürünlerini direkt olarak müşterilerinin hizmetine sunuyor hem de diğer finansal kurumların ortağı olarak hareket ediyor. Şirket ayrıca, hayat sigortası şirketlerinin ve bankaların verimli emeklilik ürünleri üretmelerini de sağlıyor.

50’den fazla pazara hizmet veren Leonteq’in 13 ülkede ofisi bulunuyor.

KaynakFinTechNews.ch