Kripto para vergilerine yönelik yaptırımlar son dönemlerde genellikle Hindistan’da gündem konusu olmuştu. Bu kapsamda yeni bir gelişme Portekiz’de yaşandı…

Portekiz’in yeni maliye bakanı Fernando Medina, geçtiğimiz Cuma günü parlamentoda yaptığı açıklamada kripto paraların önümüzdeki dönemde vergiye tabi olacağını duyurdu.

Medina, “Birçok ülke bu konuyla ilgili modellerini oluşturuyor, biz de kendi modelimizi oluşturacağız” dedi.

Hükümet kripto vergilendirmesi ile ayrıntıları geliştirmemiş olsa da gelecek planlarının diğerlerinin yanı sıra kripto para birimlerinin satışından elde edilen kazançlar üzerinde bir vergi içereceği kaydediliyor.

Mali Sorunlardan Sorumlu Devlet Bakanı António Mendonça Mendes, hükümetin yalnızca kripto kazançlarını vergilendirmekle kalmayıp, kripto para birimlerini KDV ve Damga Vergisi gibi diğer vergi türlerine de dahil edileceğini açıkladı.

Mendes şunları ekledi: “Kripto varlıkların tanımının ne olduğunu uluslararası olarak karşılaştırarak değerlendiriyoruz. Bu alandaki düzenlemeleri gerek kara para aklamayla mücadelede gerekse piyasaların düzenlenmesinde, bir ülkeye her yönüyle gerçekten hizmet eden bir yasama girişimi sunmak için çalışıyoruz” Dedi.

Bu arada muhalefet partisi Sol Blok (BE) kripto para birimlerinin diğer kazançlar gibi Kişisel Gelir Vergisi (IRS) üzerinden vergilendirilmesini önerdi.