Dijital ödeme pazarı sadece 2021 yılında dünya genelinde yüzde 17 büyüdü. Ancak uzmanlara göre pazarın daha hızlı büyümesi mümkün. Bunun için başta güvenlik, teknik ve maliyet kaynaklı sorunların aşılması gerekiyor…

Ödemeler dünyası son birkaç yılda önemli bir atılım yaşadı. Değişen tüketici alışkanlıkları e-ticarette tüm zamanların en hızlı büyümesine yol açarken, dijital ödeme teknolojileri de yeni çözümlerle tüketicinin yeni ihtiyacına yanıt vermeye çalıştı.

Future Market Insight’a (FMI) göre global e-ödemeler pazarı 2021 yılında yüzde 17,7 oranında büyüdü ve toplam ödemeler pazarının yaklaşık yüzde 75’ini oluşturdu. E-ticaret ve temassız ödemelerin itici gücüyle büyüyen pazarın 2031 yılına kadar da 456,6 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor.

Bugün geldiğimiz noktada da artık sektörü ne olursa olsun her işletme için çevrimiçi ödeme kabul etme yeteneği bir ön koşul haline gelmiş durumda. Ancak bu yeni tabloda dijital ödeme işlemleri tüketiciler ve şirketler açısından belli zorlukları da beraberinde getiriyor. Bu zorlukların başında da teknik aksaklıklar geliyor. Bazen altyapıdan kaynaklanan aksaklıklar ödeme işlemlerinin birkaç saat gecikmesine neden olabiliyor. Bu durum tüketicide hayal kırıklığı yaratıyor.

Kurulum ve işletme maliyet yaratıyor

E-ödeme sistemlerini kurmak ve çalıştırmak özellikle KOBİ ölçeğinde işletmeler için maliyetleri artıran bir unsur olarak öne çıktığı için yine bu alan da önemli bir sorun olarak görülüyor. Özellikle altyapıdaki hassas verileri yetkisiz erişime karşı korumak, kurulum sonrasında sistemin bakımını yaptırmak bu tür işletmeler için kimi zaman karşılaması zor maliyetler yaratabiliyor.

Güvenlik de yine dijital ödemeler pazarının en önemli sorunlarından biri. Ödemeler dijitalleştikçe kötü niyetlilerin de eylemleri dijitalleşiyor. Sadece 2020 yılında toplam kimlik sahtekarlığından kaynaklanan kayıplar 56 milyar dolara yükseldi.

Finansal destek ihtiyacı duyuluyor

Öte yandan tüketici cephesinde taksitli alışverişe getirilen sınırlamalar ve kredi kartları limitleri de ödemenin önünde engel teşkil ediyor. Birçok tüketici kendisini finansal anlamda destekleyecek ödeme çözümlerine ihtiyaç duyuyor.