Prof. Dr. Selim Yazıcı, Turkcell Akademi’nin düzenlediği Finance Talks 2022 – Fintech Ekosistem Değerlendirmesi başlıklı seminere konuk oldu.

FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Prof. Dr. Selim Yazıcı, Turkcell Akademi’nin düzenlediği, Melisa Uyguner moderatörlüğündeki Finance Talks 2022 – Fintech Ekosistem Değerlendirmesi seminerinin konuğu oldu. Prof. Dr. Yazıcı, etkinlikte Paycell’in Üye İşyeri ve Satış Direktörü Ayşe Öztaşkın Tufan ve Startups.Watch Kurucusu Serkan Ünsal ile birlikte FinTech ekosistemine dair 2022 ilk çeyreğini değerlendirdi.

Türkiye’de 564 adet aktif FinTech bulunuyor. Bu kapsamdaki şirketlerin 225’inin ödeme, 76’sının Blokzinciri-kripto varlık, 76’sının bankacılık, 58’inin sigortacılık, 57’sinin kamusal finans alanında faaliyetlerini sürdürdüğü görülüyor.
Finansman, borsa-yatırım, skorlama-kimlik doğrulama-bilgi güvenliği, kitle fonlama, kişisel finans yönetimi, para transferi ve varlık yönetimi alanlarında ise toplam 158 FinTek bulunuyor…

2022 yılı ilk çeyreğinde Türkiye’deki FinTech’lerin toplamda 12 adet yatırım ile 24 milyon dolar fonlandığı kaydedilirken 2020 yılının tamamındaki yatırım adedi ve yatırım büyüklüğünün (20 adet yatırımda toplam 23 milyon dolar) yaklaşık 4 aylık sürede geride bırakıldığı detayı öne çıktı.
İlk çeyrekteki verilerin detaylı şekilde ele alındığı seminerde ekosisteminin gelişimine dair vurgu dikkat çekti.