Mastercard CEO’su SWIFT’in geleceğine dair dikkat çekici bir öngörü paylaştı…

2022 Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlenen Blockchain Central Davos konferansına katılan Mastercard CEO’su Michael Miebach, uluslararası itibari para işlemleri için kullanılan SWIFT’in 5 yıl sonra aramızda olmayacağına inandığını söyledi.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) odağındaki panelde söz alan Miebach, moderatörün SWIFT’in beş yıl sonra da aramızda olup olmayacağına ilişkin soruyu bu şekilde yanıtlarken diğer panelistler igital Asset CEO’su Yuval Rooz ve Accenture’ün yöneticilerinden David Treat de aynı görüşü paylaştı. Öte yandan Uluslararası Ödemeler Bankası Kıdemli Ekonomisti Jon Frost ve Digital Dollar Projesi Yönetici Müdürü Jennifer Lassiter ise tersi yönde yanıt verdi.

Oturumun ardından konunun spekülasyona neden olması üzerine Mastercard sözcüsü aşağıdaki bildiriyi e-posta yoluyla basınla paylaştı.

“Yorumun kastettiği şeye açıklık getirmemize izin verin, çünkü bu evet veya hayır ile cevaplanabilecek basit bir soru değildi. Michael, yalnızca SWIFT’in daha önce verdiği bir söylemi güçlendiriyordu — operasyonları gelişmeye devam ediyor. Gelecekte şimdiki halini göremeyeceğiz. Sisteme daha fazla işlevsellik getiriyorlar ve yalnızca bir mesajlaşma sistemi olmanın ötesine geçiyor.”

SWIFT, 2021’in başat çözümlerinden biri olmuş ve günde 42 milyon işlem adedine ulaşmıştı.

KaynakForbes