Cumhuriyetçi senatörler dijital yuan ödeme sisteminin, Pekin’in Amerikalıları gözetlemesine izin verebileceği endişesiyle, Apple ve Google dahil olmak üzere ABD’deki uygulama mağazalarının Çin’in dijital para birimiyle ödeme yapılmasına izin veren uygulamaları barındırmasını yasaklamak istiyor.

Reuters’ın haberine göre ilk olarak geçtiğimiz hafta ortaya çıkan yasa tasarısı, uygulama mağazalarına sahip olan veya bunları kontrol eden şirketlerin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki uygulama mağazalarında e-CNY (dijital yuan) işlemlerini destekleyen veya etkinleştiren hiçbir uygulamayı barındırmayacağını veya desteklemeyeceğini belirtiyor. Yasa tasarısı senatörler Tom Cotton, Marco Rubio ve Mike Braun tarafından destekleniyor.

Cotton’un görüşüne göre dijital yuan, Çin hükümetine ağdaki tüm işlemlerde gerçek zamanlı görünürlük sağlayarak, bu ağa katılan Amerikalı kişiler için gizlilik ve güvenlik endişeleri doğurabilir.

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Center for a New American Security, Ocak 2021 tarihli raporunda Çin’in dijital para birimi ve elektronik ödeme sisteminin ekonomide Çin Komünist Partisi gözetimi ve Çin vatandaşlarının hayatlarına hükümet müdahalesi için bir nimet olacağını söylemişti. Rapor, bu sistem kullanılarak yapılan işlemlerin kullanıcılar ve finansal faaliyetleri hakkında kesin veriler içereceğini de belirtiyor.

Yasa tasarısı teklifi, Çin merkezli Tencent’in 1,2 milyardan fazla kullanıcısı bulunan mesajlaşma ve ödeme uygulaması WeChat’in bu yılın başlarında dijital yuan’ı desteklemeye başlayacağını açıklamasının ardından geldi. Ant Group’un sahip olduğu popüler ödeme uygulaması Alipay de dijital para birimini kabul edecek. Her iki uygulama da Apple ve Google uygulama mağazalarında mevcut durumda.

 

 

Washington’daki Çin Büyükelçiliği, yeni yasa tasarısını “ABD’nin devlet gücünü, savunulamaz ulusal güvenlik gerekçesiyle kötüye kullanarak haksız yere yabancı şirketlere zorbalık yapmasının bir başka örneği.” olarak nitelendirdi.

Çin ile ilgili potansiyel ulusal güvenlik tehditlerini durdurmak, bölünmüş durumdaki ABD Kongresi’nin nadir ortak noktalarından biri olsa da tasarının ara seçimlerden önce geçmesine ilişkin beklentiler belirsiz durumda.

KaynakReuters