Postbank tarafından yapılan bir ankete göre, Almanya’daki her 10 tüketiciden 6’sı artık akıllı telefonları veya temassız kartlarıyla temassız ödeme yapıyor. Bu artış 2021’de %56, 2020’de ise %47 seviyesindeydi.

Ankete göre bu oran 40 yaş üstü tüketiciler için %55’ten %71 seviyelerine kadar çıkmış durumda. Ayrıca ankete göre banka kartıyla temassız ödeme yapma akıllı telefonla temassız ödeme yapmaktan daha popüler.

Buna ek olarak anket, Almanya genelinde bölgesel farklılıklara da dikkat çekiyor. Berlin sakinlerinin %71’i temassız ödeme yöntemleri kullanıyor, bunu %67’lik oranla Bremen, %60 ile Kuzey Ren-Vestfalya, %58 ile Bavyera ve %55’lik bir oranla Saksonya ve Mecklenburg- Batı Pomeranya bölgesi takip ediyor.

Araştırmacılar anket sonuçlarıyla ilgili olarak: “COVID krizi, temassız ödeme eğilimini açıkça ileriye itmiş durumda. Mobil ödeme kullanıcılarının %30’u, pandemi nedeniyle daha az nakit kullandıklarını ve ziyaret ettikleri mağazaların nakitsiz ödeme talep ettiğini belirtiyor. Ancak bu argümanlar ilk COVID zamanlarına göre azalmış durumda. Şu anda ana neden ‘hızlı ve kolay’ kullanım olarak görülüyor.  Ankete katılanların %49’una göre, mobil ödeme lehindeki argüman, zaten her zaman akıllı telefonlarını yanlarında bulundurdukları ve bazen kendilerini banka kartlarını aramak veya yanlarında götürmekten kurtardıkları yönünde.” ifadelerini kullanıyor.

Postbank’in ‘Digital Study 2022: The Digital Germans‘ adlı araştırması bu yıl Ocak ve Şubat aylarında 3050 Alman tüketiciye yapılan anket verilerine dayanıyor.

Temassız Ekonomi yepyeni bir dijital ekonomi yaratacak

KaynakNFCW