Aykut Balcı tarafından hazırlanıp sunulan Dünya Trendleri’nin konukları SC Yönetim Danışmanlık Kurucusu Dr. Soner Canko ve Contextual Solution Kurucusu Şebnem Elif Kocaoğlu Ulbrich oldu…

FinTech, BigTech ve Bankaların Geleceği başlıklı podcast, BigTech’lerin kullanıcılarına finansal hizmetler sunmak istemesinin nedenleri ve hangi sektörleri tehdit ettikleri sorusu ile başladı. Bu kapsamda BigTech’lerin kullanıcılarını kendii platformlarında daha fazla tutmak, verileri daha yoğun şekilde anlamlandırmak ve gelir elde etmek istemelerinin altı çizilirken BigTech’lerin ‘girdikleri tüm sektörlere’ etki ettiği, bunun kesintisiz biçimde devam edeceği’ kaydedildi…

Balcı’nın “Bankalar da artık bir teknoloji şirketidir, diyebilir miyiz” şeklindeki sorusuna Dr. Canko, iş ilanlarına vurgu yaparak bankaların artık bankacı değil, yazılımcı aradığı tespiti ile yanıt verdi. Elif. K Ulbrich, insanların mezun olduğu okulla sınırlı kalmaması gerektiğini, ihtiyaçların sürekli değiştiğini ve çok yönlülüğün büyük önem taşıdığını söyledi. Her iki konuk tarafından, “Özel yetenekli kişilerin öne çıkacağı, bunun zorlukların yanı sıra fırsatları da beraberinde getirdiği” ifade edildi.

BigTech’ler finansal hizmetler pastasının büyümesine olumlu yönde etkiliyor…

“Teknoloji bankacılığı değiştirdi mi” sorusuna verilen yanıtlar da oldukça ilginçti. Elif. K Ulbrich, Bankaların şubeciliğe yatırım yapmak yerine FinTech’lere odaklandığı belirterek Avrupa’da bankaların teknik elemanlar almayı kenara bırakıp teknoloji şirketleri satın aldığının altını çizerek tüketicilerin de ihtiyaçlarının değiştiği, mümkün olan en kolay şekilde bankacılık işlemlerinin gerçekleşirilmek istendiği ve bankaların da teknolojiyi içselleştirerek bu talebe yanıt vermesi gerektiği görüşlerini paylaştı.

Dr. Canko ise “BigTech’ler finansal hizmetler pastasının büyümesine olumlu yönde etkiliyor” diyerek bunun maliyetlerin düşmesi ile birlikte yeni bir denge noktasını beraberinde getirdiğini söyledi.

>>> Veri güvenliği, pazarlama algoritmaları ve konukların değerli tavsiyeleri de dahil olmak üzere dopdolu bir içerik sunan podcast’in tamamını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak/dokunarak dinleyebilirsiniz.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.