Aykut Balcı tarafından hazırlanıp sunulan Dünya Trendleri’nin konukları SC Yönetim Danışmanlık Kurucusu Dr. Soner Canko ve Contextual Solution Kurucusu Şebnem Elif Kocaoğlu Ulbrich oldu…

FinTech, BigTech ve Bankaların Geleceği başlıklı podcast, BigTech’lerin kullanıcılarına finansal hizmetler sunmak istemesinin nedenleri ve hangi sektörleri tehdit ettikleri sorusu ile başladı. Bu kapsamda BigTech’lerin kullanıcılarını kendii platformlarında daha fazla tutmak, verileri daha yoğun şekilde anlamlandırmak ve gelir elde etmek istemelerinin altı çizilirken BigTech’lerin ‘girdikleri tüm sektörlere’ etki ettiği, bunun kesintisiz biçimde devam edeceği’ kaydedildi…

Balcı’nın “Bankalar da artık bir teknoloji şirketidir, diyebilir miyiz” şeklindeki sorusuna Dr. Canko, iş ilanlarına vurgu yaparak bankaların artık bankacı değil, yazılımcı aradığı tespiti ile yanıt verdi. Elif. K Ulbrich, insanların mezun olduğu okulla sınırlı kalmaması gerektiğini, ihtiyaçların sürekli değiştiğini ve çok yönlülüğün büyük önem taşıdığını söyledi. Her iki konuk tarafından, “Özel yetenekli kişilerin öne çıkacağı, bunun zorlukların yanı sıra fırsatları da beraberinde getirdiği” ifade edildi.

BigTech’ler finansal hizmetler pastasının büyümesine olumlu yönde etkiliyor…

“Teknoloji bankacılığı değiştirdi mi” sorusuna verilen yanıtlar da oldukça ilginçti. Elif. K Ulbrich, Bankaların şubeciliğe yatırım yapmak yerine FinTech’lere odaklandığı belirterek Avrupa’da bankaların teknik elemanlar almayı kenara bırakıp teknoloji şirketleri satın aldığının altını çizerek tüketicilerin de ihtiyaçlarının değiştiği, mümkün olan en kolay şekilde bankacılık işlemlerinin gerçekleşirilmek istendiği ve bankaların da teknolojiyi içselleştirerek bu talebe yanıt vermesi gerektiği görüşlerini paylaştı.

Dr. Canko ise “BigTech’ler finansal hizmetler pastasının büyümesine olumlu yönde etkiliyor” diyerek bunun maliyetlerin düşmesi ile birlikte yeni bir denge noktasını beraberinde getirdiğini söyledi.

>>> Veri güvenliği, pazarlama algoritmaları ve konukların değerli tavsiyeleri de dahil olmak üzere dopdolu bir içerik sunan podcast’in tamamını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak/dokunarak dinleyebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun oldu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. 2011-2014 yılları arasında NewTech dergisinin yazı işleri müdürü olarak çalıştı. ShiftDelete.Net ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmeni olan Verdi, aynı zamanda Bankalararası Kart Merkezi, MediaMarkt gibi öncü kuruluşlara yönelik medya konseptleri geliştiriyor.