Accenture tarafından yayınlanan bankaların geleceğini şekillendirecek 10 trendi mercek altına alıyoruz…
Accenture firması tarafından Bankaların gelecekteki rotalarını belirleyecek en etkili 10 trendin yer aldığı raporun giriş kısmında; Covid-19 Pandemisi’nin de etkisi ile Bankacılık sektörünün tüm dünyada yeni trendler ile hızla dönüştüğü, artık bankaların daha proaktif olduğu, alınacak kararlarda çok daha hızlı hareket ettikleri, devamlı olarak geleceğe yönelik iyileştirmeler yaptıkları belirtilmiştir.

Raporda belirtilen 10 Trend için Bankaların önlem alması, kendini hazırlaması önerilmiştir.

Accenture Firması tarafından Bankaların geleceğini şekillendirecek 10 Trendi özet bir şekilde aşağıda anlatmaya çalıştım. İyi okumalar.

1. Süper Uygulama Olma İsteği (Everyone wants to be a super-app)

Platform Bankacılığı (BaaP) temelinde Bankaların birer Süper Uygulamalara dönüşmesi, FinTech’lerle olan rekabette önemli bir seçimdir. Bankalar için Servis Modeli (BaaS) temelinde FinTech işbirliği de diğer alternatif olacaktır.

2. Sürdürülebilirlik (Green gets real)

Yatırım veya değerleme süreçlerinde Bankaların sadece karlılık oranları ve bilanço büyüklükleri değil artık gelir tabloları ve bilançolarındaki Karbon Etkileri de ön planda tutulacak.

3. İnovasyona Gereken Önemi Vermek (Innovation makes a comeback)

FinTech’lerle olan rekabette, Bankalar oyunda kalabilmek için yenilikçi ürünler ve süreçler geliştirmek zorundadır.

4. Komisyonlar (Fees… a magical mystery tour)

Dijital Bankalar ve BNPL gibi çözümler komisyonları en alt seviyede ve müşteriler için şeffaf tutmaktadırlar. Bankaların Komisyon sürecini müşteri isteklerine göre şekillendirmeleri gerekmektedir.

5. Sanal Asistanlar (The digital brain gets a caring heart)

Sanal asistanlardan müşteriler verilen duygusuz cevaplardan dolayı tepkilidir. Yapay zekâ temelli sanal asistanlar ile müşterilere, daha anlamlı, daha insancıl konuşmalarla destek vermek gerekmektedir.

6. Dijital Para (Digital currencies head for college)

Çoğu kişi Bitcoin, Etherium gibi paraların piyasada bu şekilde kuvvetleneceğini düşünmemişlerdi, 2021 yılsonu itibarıyla çoğu ülkede Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) hakkında çalışmalar hızlandı. Bu süreçte bankalarında geri planda kalmamaları gerekmektedir.

7. Akıllı Operasyonlar (Smart operations put zero in their sights)

Bankacılıkta yapay zekâ ve makine öğrenimi teknolojileri ile personelin sürekli tekrarlanan, verimsiz işlerde kullanılmamasını sağlamak iş gücünün etkin kullanımı açısında bir zorunluluktur.

8. Ödemeler (Payments: anywhere, anytime … and now anyhow)

En hızla gelişen, gelecekte de en hızlı gelişecek alan olan Ödemeler sürecinde, FinTech’ler (Square, PayPal, Alipay ..) çoğu kuralı değiştirdi ama ödemeler hala kapalı sistemlerde (FinTech’ler kendi aralarında ya da FinTech-Banka arası) yapılmaktadır. Ödemeler sürecinde, açık sisteme geçiş yapılması durumunda, Bankalar oyun dışı kalmamak için bugünden adım atmalıdırlar.

9. Büyüme (Banks get on the road again)

Pandemi sürecinde büyüme ve yayılma süreçlerini durduran bankalar, 2022 yılında hem iç pazarda hem dış pazarda tekrardan büyüme hedefi ile hareket etmelidir.

10. İş Gücü Savaşları (The war for talent intensifies)

Teknik personel ihtiyacı her banka için artmış olsa da, bu personelin uzaktan çalışma imkânı ile çalışabileceği firma sayısı da artmıştır. Hem yeni nesilin çalışma hayatındaki bekledikleri esnek çalışma hayatı, değerli hissetme, yaptığı işe saygı duyulması gibi istekler hem de teknik personelin birçok iş fırsatının olması, Bankalar için yetenekli çalışan bulma sürecini zorlaştırmaktadır.

KaynakMedium
2006 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Murat GÜLEÇ, 2019 yılında Başkent Üniversitesi Bankacılık ve Finans Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2007 yılında Bankacılık kariyerine müfettiş yardımcılığı görevi ile başlamış, müfettişlik, bölge müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Halen Türkiye’nin önde gelen bankalarından birinde Birim müdürü olarak görev yapmakta ve Başkent Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finans alanında doktorasını sürdürmektedir. Bankacılık, Finans, FinTech, Teknoloji konu başlıklarında finansal okuryazarlığa katkı sağlama amacıyla makaleler ele almaktadır.