FinTech İstanbul Almanya Temsilcisi ve Contextual Solutions Kurucusu Şebnem Elif Kocaoğlu Ulbrich; web sitesi, Twitter, Youtube, Facebook ve LinkedIn adreslerinden eş zamanlı olarak canlı yayınlanan “2023’e Doğru, 2050 Ufku” başlıklı Forum İstanbul etkinliğine katıldı.

Etkinlik kapsamında Dünya gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz moderatörlüğündeki “Reka-Birlik: Banka ve Fintech’lerin Yeni Stratejisi” başlıklı zirveye FinTech İstanbul Almanya Temsilcisi ve Contextual Solutions Kurucusu Şebnem Elif Kocaoğlu Ulbrich’in yanı sıra NeoHub Genel Müdürü Gürhan Çam, İstanbul Blockchain Women Derneği Kurucusu/Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Çağla Gül Şenkardeş ile Mox Bank CEO’su Barbaros Uygun konuşmacı olarak katıldı…

Yeni terminolojiler, bankacılıktaki gelişmeler kapsamında bu gibi konuların konuşulmasını çok önemli bulduğunu belirten Kocaoğlu Ulbrich, “Gömülü bankacılığı, finansal sektörün bugünü olarak çok kısa bir biçimde özetleyebiliriz. Artık kimse “Ben bankacıyım.”demiyor. Fintech ya da blokzinciri ile yaptığı işi tanımlıyor, inovasyon uzmanı tanımı kullanılıyor. Eski tip bankacılık anlayışı yavaş yavaş kayboluyor. Bankalar da teknoloji iştiraklerine yatırım yapıyor. Avrupa’da da benzer bir durum söz konusu. Almanya’da bankalar, yazılımcıları daha çok bünyelerine katmaya başladılar. Yazılımcılar da bankalara uyum sağlayamıyorlar. Bu nedenle farklı iştiraklerle eski dünya ile yeni dünyayı bir araya getirip yeni bir kültü yaratmaya çalışıyorlar.” sözleri ile yeni nesil bankacılık olan gömülü bankacılığı tanımladı.

Gömülü bankacılığın özellikle dijital dünyaya gözünü açan tüketicilerin istekleri kapsamında gelişen bir bankacılık yaklaşımı olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu Ulbrich, “Bugünün tüketicisi; beklemek istemiyor, uygulamaların kusursuz bir şekilde çalışmasını istiyor, para gönderdiğinde anında alıcıya ulaşmasını istiyor. Bu kapsamda bankacılık ne kadar kusursuz olursa o kadar iyi. Bu nedenle de gömülü bankacılık trendi ortaya çıktı. Örnek vermek gerekirse, artık bankalara gitmeden, web ya da uygulamaya girmeden, banka işlemini doğrudan alışveriş işlemine uyumlu bir şekilde yapmaya başlıyoruz. İşte bu gömülü bankacılık oluyor.” açıklaması ile yeni nesil tüketici ihtiyaçları için bankacılık sektörü ihtiyaçlarının çerçevesini özetledi.