Sigortacılığa erişilebilirliği genişleten, aynı zamana daha ekonomik bir forma taşımayı esas alan InsurTech alanındaki gelişmeler aralıksız devam ediyor…

Genel itibarıyla InsurTech’ler internete bağlı cihazlarla toplanan verilere dayalı şekilde müşterilerine özelleştirilmiş planlar, sosyal sigorta olanakları ve dinamik şekilde fiyatlandırılmış primler vadediyor. Peki InsurTech alanında son dönemde hangi bilgiler dikkat çekiyor? İşte yanıtlar…

1- En büyük InsurTech şirketi

En büyük InsurTech şirketi Singapur’dan Bolttech. 3 farklı kıtada 30 ülkede faaliyet gösteren Bolttech, 11 milyar dolarlık değere sahip.

Dijital ve veri odaklı paketleri ile sigortacılar, distribütörler ve müşteriler arasındaki bağlantıları kolaylaştırıyor. Ayrıca sigorta ve ilgili ürünlerini alım-satımını daha kolay hale getiriyor.

2- En iyi InsurTech merkezleri nerede?

Global ölçekte en iyi InsurTech merkezleri, genel itibarıyla FinTech alanında da lider konumda bulunan ABD ve İngiltere. Kasım 2021 verilerine göre ABD’de 1400’e yakın InsurTech şirketi mevcut. Birleşik Krallık ise 313 kuruluş ile takip ediyor. Avrupa ülkesindeki en büyük InsurTech şirketi ise Orton Southgate, Peterboroug merkezli BGL Group.

3- Yükselişteki ülke hangisi?

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan’da InsurTech sektörü büyük bir ivmeyle gelişimini devam ettiriyor. Son verilere göre Güney Asya ülkesinde 110’dan fazla şirket var. Basit ve mütevazı fiyatlı seçenekler sunması ile dikkat çeken Hintli InsurTech’ler, gelir modellerindeki başarıyla da adlarından söz ettiriyor. Zira günümüzde Hindistan’da 3 adet InsurTech unicorn’u bulunuyor. Ek olarak dünya genelindeki en değerli 10 unicorn’dan 2’si Hindistan’da konumlanıyor.

4- İlk 10 InsurTech unicorn’unun piyasa değerleri

 


5- En iyi InsurTech unicorn’ları hangi ülkelerden geliyor?