Birçok şirket, B2B satın alma işlemleri için hala faks makinelerine ve çeklere güveniyor. Balance ise bunların hepsini dijitalleştiriyor.

İşletmelerin birbirleri arasındaki toplam e-ticaret işlem hacmileri yılda yaklaşık 22 trilyon dolar. Veri dikkat değer, zira dijital B2B pazarını ölçeklendirmek için bolca alan bulunduğuna işaret ediyor. Balance gibi şirketler de B2B e-ticaretini olabildiğince kolay ve sorunsuz hale getirmek istiyor.

Bu kapsamda B2B e-ticaret ödeme çözümleri sunan Balance, B2B alanında ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil ederek satın alım işlemlerinin büyük çoğunluğu için standart 7-10 iş günü aralığını 20 saniyeye kadar indiriyor. Bu sıra dışı özellik, hem alıcılar hem de satıcılar için satın almayı önemli ölçüde kolaylaştıran bazı işlevsellikler de içeriyor. B2B ödemeleri için henüz tam tek tıklama işlevselliğini elde edememiş olsak da Balance kesinlikle bir sonraki en iyi şeydir diyebiliriz.

Siparişlerin verilmesi ve çeşitli ödeme yöntemleri arasından seçim yapılması alıcı tarafında başlıyor. Kredi kartı, çek, banka havalesi gibi yöntemlerle ödeme yapılıyor. Ardından, işlemin nasıl ele alınmasının istendiği belirleniyor. Anında transferden teslimatta ödemeye, taksitli ödemeden, 90 gün sonra ödemeye kadar özelleştirilmiş seçenekler sunularak standart işletme dostu koşullar sağlanıyor.

Pazar yerleri ve işletmeler tarafından kullanılan Balance, satıcılar için anında ödeme imkanı sunarak süreci işletmeler için de çözüyor. Anlaşmanın nihai sigortacısı olarak Balance, her iki taraf için de işe yarayan net ödeme koşulları sunarak alıcılara ödemelerini yapmaları için ihtiyaç duydukları zamanı verirken, satıcılarının da B2B anlaşmalarında sıklıkla meydana gelen tüm faturalandırma, bekleme ve takip işlemleri olmadan paralarını almalarını sağlıyor.

Balance’ı işlemlerini kolaylaştırmak için kullanan işletmeler, büyük ölçüde kolaylık ve düşen genel giderler sayesinde, mükerrer müşterilerin sayısının iki kattan fazla arttığını bildiriyor.

KaynakZDNet