Yeni nesil FinTech girişimi Colendi, blockchain çözümleri alanında stratejik bir adım atarak Londra merkezli SETL’i satın aldı. İşte konuya dair ilk detaylar…

2020’de Türk girişimciler Bülent Tekmen, Mihriban Tekmen ve Birleşik Krallık’tan Ian Hannam tarafından kurulan Colendi, Londra merkezli blockchain girişimi ve ödeme sağlayıcısı SETL’ı henüz kamuoyuyla paylaşılmayan bir rakam karşılığında bünyesine kattı. Bu satın alım ile Colendi, kurumsal blockchain çözümleri alanında önemli bir adım atmış oldu.

2015’te kurulan SETL, sektörün önde gelen blockchain girişimlerinden. Merkez Bankaları ve ödeme kuruluşları ile yürüttüğü çalışmalarla tanınıyor.

Öte yandan Colendi, 2021 yılının 3. çeyreğinde aldığı 39 milyon dolarlık yatırımın ardından bir şirket satın alımına imza atıyor. Bu satın alımın sonucu olarak yeni bir blockchain altyapısı hazırlanacağı, böylelikle SETL/Colendi’nin Colendi’nin halihazırdaki 10 milyonu aşkın müşterisine yerel tokenleri ile akıllı sözleşmelerinin barındırılacağı kaydediliyor. Söz konusu platformun Colendi cüzdanına entegre olacağı belirtilirken yapının tüm müşterilere sunulacağı bilgisi paylaşılıyor.

“SETL’in müthiş blockchain teknolojisini kullanmayı dört gözle bekliyoruz…”

Konuya ilişkin olarak Colendi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ian Hannam ve CEO’su Bülent Tekmen, “SETL’i Colendi ailesine davet etmekten mutluluk duyuyoruz ve kullanıcılarımızın yararına onların müthiş blockchain teknolojisini kullanmayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

SETL Başkanı ve Bank of England’ın eski Genel Müdürü Sir David Walker ise “Colendi bizim için tam olarak doğru ortak. Olağanüstü büyümeleri, finansal hizmetleri kapsamlı bir şekilde değiştiren değişiklikleri anladıklarını ve kucakladıklarını gösteriyor.” Şeklinde konuştu.