Birleşik Krallık hükümeti, hesap bilgilerine erişimi olan hizmet sağlayıcılarını (AISP’ler) kara para aklamayla mücadele düzenlemesinden kaldırmaya karar verdi.

Geçtiğimiz yıl Hazine, kara para aklama düzenlemelerindeki değişiklikler hakkında bir istişare başlatmıştı. Bu istişare sırasında AISP’lerin, müşterilerin fonlarıyla doğrudan temasa geçmedikleri için düşük risk teşkil ettikleri değerlendirildikten sonra düzenlenen sektörden çıkarılması önerildi.

Yapılan gözlemler arasında AISP’lerin kara para aklamaya yol açabilecek herhangi bir faaliyeti etkileme olasılığının düşük olduğu ve suçluların AISP’leri bu amaçla kullandığına dair hiçbir kanıt bulunmadığı da yer aldı. İstişareye katılanların yüzde 65’i bu kararı desteliyor.

Açık bankacılık devi Plaid kararın sektör için oldukça faydalı olabileceğini düşünüyor. Plaid’den Dan Morgan konuyla ilgili olarak: “Karar, Birleşik Krallık’taki açık bankacılık için uzun bir belirsizlik dönemini çözüyor. Artık girişimler daha hızlı yenilik yapabilecek, açık bankacılık tabanlı ürün ve hizmetleri çok daha hızlı bir şekilde pazara sunabilecek ve bunun sonucu Birleşik Krallık’taki tüketicilerin ve KOBİ’lerin yararına olacak.

Hazine, ödeme başlatma hizmet sağlayıcılarını (PISP’ler), bunların kaldırılmasına yönelik bir miktar desteğe rağmen düzenlenen sektör içinde tutmaya karar vermişti. Hükümet, PISP’lerle ilişkili kara para aklama risklerinin “nispeten düşük” olmasına rağmen, AISP’lerle ilişkili risklerden daha yüksek olduğunu söylüyor.

KaynakFinextra