Kanada merkezli medya ve bilgi şirketi Thomson Reuters tarafından hazırlanan ve 37 sayfadan oluşan “Cryptocurreny Regulations by Country” raporu yayımlandı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin kripto para regülasyonları odağında incelendiği çalışma, dikkat çekici tespitler içeriyor.

Dünyanın dört bir yanındaki “endüstri açısından öne çıkan ülkeleri” kapsamına alan Cryptocurreny Regulations by Country başlıklı raporda, toplum ve devlet kurumlarının konuya yaklaşımı ile birlikte mevcut düzenlemeler özetleniyor.

Rapordaki Türkiye başlığında, kripto parayı merkeze alan düzenleyici ortama yaklaşımın negatif eksende olduğu görülüyor.

Kripto paralara sahip olmanın “yasa dışı kabul edilmemesine” karşın yetkililerin bu alandaki ticari platformlardan kullanıcı bilgilerini talep ettiği bilgisi paylaşılırken düzenleyicilerin kripto sahipliğini ‘vergilerden kaçınmanın bir yolu’ olarak gördüğü yorumuna yer verildi.

Öte yandan olumsuz söylemlere, ödemelerdeki kullanım yasaklarına ve bir deneyim otoritesinin bulunmamasına karşın Türk vatandaşlarının kripto para birimlerini giderek daha fazla benimseyip kullandığı ifade ediliyor.

Raporda ayrıca kısa adı MASAK olan Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun hizmet sağlayıcılarını uyumluluk konusunda denetlediği, Sermaye Piyasası Kurulu’nun da ICO’lar ve token teklifleri dahil olmak üzere kripto pazarını yönettiği ayrıntılarına değiniliyor.

MASAK’ın kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik yayınladığı rehber ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dijital varlıkları düzenleyen bir yasa tasarısı hazırlığında olunduğunu açıklaması ayrıntıları paylaşıldı. Son olarak Türkiye’nin bir CDBC geliştirdiği de aktarılanlar arasında.

>> Kripto dünyasına ilgi çekici tespitlerle yaklaşım gösteren “Cryptocurreny Regulations by Country” raporunu buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İngilizce dilindedir.