Kripto para sektörü günden güne büyüyor. Peki kripto para nedir ve kripto para yatırımı nasıl yapılır?

Bu kavram, genelde merkeziyetsiz blok zincirler üzerinde oluşturulan ve kriptografi ile güvence altına alınan sanal para birimlerini ifade eder. Kriptografik tekniklerle oluşturulan kripto paralar dolandırıcılığa, sahteciliğe ve çift harcamaya karşı neredeyse tamamen korunaklıdır.

İlk kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), 2009’da piyasaya çıkmıştır. Onu Avalanche (AVAX coin), Ethereum (ETH token), Solana (SOL token) gibi birçok başka kripto para birimi izlemiştir.

Geleceğin Bitcoin’i hangisi?

Bitcoin (BTC), 2009’da eşler arası para transferine olanak sağlayan merkeziyetsiz bir blok zincir ve kripto para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Onu Ethereum (ETH) takip etmiş ve akıllı sözleşmelere yaygınlık kazandırmıştır. Bugün BTC ve ETH kripto para piyasasının en değerli kripto para birimleri. Ancak yaşadıkları ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle “Geleceğin Bitcoin’i hangisi?” sorusu da sıkça gündeme geliyor.

Uzmanlar, kripto piyasasında önemli çözümler sunan kimi projelerin geleceğin Bitcoin’i olabileceğini savunuyor. Örneğin Solana (SOL), yüksek hızı ve ölçeklenebilirliği ile BTC coin ve ETH token’a alternatif olma potansiyeli vadediyor. Aynı şekilde AVAX coin de aynı anda yüksek hız, güvenlik ve merkeziyetsizlik sunarak Bitcoin’e ve Ethereum’a ciddi bir rakip.

Kriptolar Ne Zaman Yükselir, Ne Zaman Düşer?

Kripto para piyasaları oldukça volatildir. Fiyatları da kendilerine olan talep arttığında yükselirken talep azaldığında ya da arz, talebe oranla daha hızlı arttığında düşer.

Kripto Paralar Nerelerde Kullanılır?

Kripto paralar, en yaygın olarak eşler arası para transferlerinde kullanılır. Bir başka deyişle, bir kişi bir başka kişiye banka gibi aracılar olmaksızın kripto gönderebilir.

Dijital paralar yavaş yavaş ödeme aracı olarak da kullanılmaya başlamıştır. Örneğin, dünyanın en büyük sinema salonları zinciri AMC, 2021 yılında belirli kripto paralarla bilet satışına başladığını duyurdu.

Bu paralar Metaverse’te, blok zincir oyunlarında ve NFT alım satımında da kullanılır. Yeni blok zincir projeleri de kendi kripto para birimlerini çıkarıp satarak projelerini finanse eder. Böylece kriptoların hem gerçek dünyada hem de sanal alemde kullanımı günden güne artmış ve artmaktadır.

Nasıl Kripto Para Kazanılır?

Kripto paralar, en yaygın şekilde kripto para madenciliği ile kazanılır. Bir blok zincirde doğrulayıcı düğüm ya da madenci olarak görev alan kullanıcılar, bilgisayarlarının hesaplama gücünü kullanarak blok zincirdeki işlemleri gerçekleştirir ve zincire yeni bloklar eklerler. İşlemleri gerçekleştirmeleri, doğrulamaları ve zincire kaydetmeleri karşılığında ise ödüllendirilirler. Daha kolay bir yöntem olan kripto varlık borsaları üzerinden kripto para al sat işlemiyle de kazanç sağlamak mümkündür. Bu noktada Bitlo gibi güvenilir ve köklü borsaları tercih etmeniz önemlidir.