Avustralya merkezli Volt, kapanma kararını kamuoyuyla paylaştı.

Bankacılık lisansı bulunan Avustralya merkezli dijital banka Volt kapanıyor. Ülkede bankacılık lisansı verilen ilk startup’lar arasında yer alan Volt’un piyasadan ani çıkışı, rakipleri arasındaki Xinja’nın geçen yıl kapanması ve 86 400’ün de NAB’ye satılmasından sonra geldi.

86 400 satışının ardından marka kimliği sonlandırılmış ve neobank, yerini Ubank isimli yeni bir platforma bırakmıştı. Bu arada yeni Ubank logosu da dikkat çekici bir şekilde 86 400’ü andırıyor…

Avustralya’da bu tür ilginç gelişmeler yaşanırken şaşırtıcı kararının ardından Volt, yaklaşık 6 bin müşterisine hesapları kapatmaya başlamak üzere olduklarını ve paralarını acilen çekmeleri gerektiğini bildirdi.

Volt, finansal nedenlere bağlı olarak FinTech ekosisteminin dışına çıkıyor.

Volt’un kurucu ortağı ve CEO’su Steve Weston, “Tüm seçenekleri düşündük ama sonuçta müşterilerimizin yararına bir adım attık” dedi.

Weston, kararı kamuoyuna açıklarken bunun şirket için inanılmaz derecede üzücü bir an olduğunu kaydetti ve Avustralya’nın bankacılık rekabeti açısından ihtiyaç duyduğu bir ekip olarak bir şey inşa ettiklerini, ülkede var olmayan teknoloji ve yeteneklere sahip olduklarını söyledi.

KaynakSMH