Experian, İrlanda Merkez Bankası’ndan aldığı lisansla AB/EAA’da açık bankacılık hizmetlerini hızlandıracak.

Experian Ireland Limited’e, İrlanda Merkez Bankası tarafından Hesap Bilgi Hizmeti Sağlayıcısı (AISP) kaydı verildi ve bu da Experian’ın AB/AEA pazarlarında düzenlenmiş Açık Bankacılık hizmetleri sunma yeteneğini hızlandıracak önemli bir kilometre taşı.

Transaction Insights portföyü sayesinde Experian, Avrupa’daki birçok müşteriye kredi riski yaşam döngüsü yönetimi için kapsamlı bir Açık Bankacılık hizmetleri seti sunuyor. Bu da hem tüketici hem de küçük-orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) cari hesap, kredi kartı ve mevduat hesap hareketlerinin makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak doğru kategorizasyonunu ve en gelişmiş kimlik doğrulama, satın alma gücü ve gelir tahmini, erken uyarı sinyalleri yaratılması gibi iç görüler üretilmesini sağlıyor.

Böylece işletme, satın alma gücünü ve nakit akışını daha doğru ve daha yüksek performanslı bir tahminle değerlendirebilir. Bankalar ve borç verenler, kısa bir kredi geçmişi olan veya krediye yeni başlayan potansiyel borçlular için krediye erişim imkanını genişletebilir. Gelişmiş karar verme performansı ile temerrütten kaçınma imkânı da daha artırılabilir. Transaction Insights’ın bir parçası olarak, Experian’ın gelişmiş iç görüleri ve yapılandırılabilir uyarıları, işletmelerin kredi yaşam döngüsünün tüm yönleri hakkında bilinçli kararlar almalarını sağlar. Örneğin, tüketiciler ve KOBİ’ler için güvenlik açığı sinyallerini tespit etmek ve onları desteklemenin en iyi yolunu belirlemek için hesap bakiyesi trendlerini analiz etmek gibi.

Pandemi, işletmelerin dijital dönüşümünü ve açık bankacılığın büyümesini hızlandırdı. 2026 yılına kadar da küresel https://www.globenewswire.com/news-release/2020/04/13/2015104/0/en/Open-Banking-Market-Size-to-Reach-43-15-Billion-by-2026-at-24-4-CAGR.html  olarak  43.15 milyar dolarlık  bir pazar oluşması bekleniyor. Banka hesaplarından gelen veriler, tüketicilerin ve işletmelerin gerçek zamanlı finansal davranışlarındaki bu çok derin anlayışı ortaya çıkarıyor.

Experian’ın yakın tarihli pazar araştırması, “daha iyi verilerden karar doğruluğu elde etmenin” işletmelerin Açık Bankacılık sistemine yatırım yapmasının en önemli nedeni olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, dört Avrupa pazarından ankete katılan işletmelerin %65’i, analitik çalışmalarının doğruluğunu artırmak için yeni veri kaynaklarını araştırırken, %38’i önümüzdeki 12 ay içinde çözüm olarak Açık Bankacılık sistemine yatırım yapmayı planlıyor.

Experian İrlanda Limited AISP kaydının eklenmesi ise çok yakın gelecekte AB / AEA pazarlarında daha kapsamlı hizmetler sağlayacaktır.

Experian, EMEA & APAC İcra Kurulu Başkanı Malin Holmberg şunları söylüyor: “Experian’ın misyonu, insanlar ve işletmeler için fırsatlar yaratmak için verilerin gücünü ortaya çıkarmak ve bu da Açık Bankacılık stratejimizin anahtarı. Amacımız, tüketiciler ve küçük işletmeler için krediye daha adil erişim sağlamak ve şirketlerin daha doğru kararlar alarak sorumlu bir şekilde borç vermelerine yardımcı olmak için kredi riski yönetiminde Açık Bankacılık hizmetlerinde lider olmak.”

Experian, EMEA & APAC, Ticari Strateji ve Yatırımlar Direktörü Francesco Nazzarri‘in konuyla ilgili değerlendirmeleri ise şu şekilde: “İrlanda Merkez Bankası  tarafından düzenlenmiş AISP Açık Bankacılık hizmetleri  sağlama konusunda bize onay verildiği için çok mutluyuz. Bu, stratejimizin başarısı için başka bir kritik adımdır. Bankacılık ve finansal hizmetlerdeki Açık Bankacılık konumumuzu daha da sağlamlaştırmamızı ve sigortacılık, telekomünikasyon ve BNPL gibi diğer dikeylerde büyümeye odaklanmamızı sağlıyor.”