Momento Genel Müdürü Esra Güler ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

FinTech İstanbul: Esra Hanım, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Esra Güler: Lisans eğitimimi İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünde, yüksek lisans eğitimimi ise Yeditepe Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde tamamladım. Üniversite mezuniyetim sonrasında iş hayatına bireysel bankacılığın okulu Pamukbank’ta başladım. Sonraki 25 yıllık çalışma hayatım boyunca bankacılık çağrı merkezi, alternatif dağıtım kanalları yönetimi ve kartlı ödeme sistemleri alanlarında Türkiye’nin önde gelen finansal şirketlerinde, vizyoner yöneticiler ile çalışma imkânı buldum. Aynı zamanda sektörün ilki niteliğindeki ürün ve projeleri hayata geçirme fırsatım oldu. Bu yüzden kendimi şanslı buluyorum. Bu tecrübeler beni insan kaynaklarını yeni nesil ödeme sistemleri ve finansal teknolojilerle buluşturan Momento A.Ş de Genel Müdür unvanına kadar taşıdı. Evliyim ve 12 yaşında 1 kız çocuğum var.

F.İ: Şirketlere portal ve ön ödemeli kartlar aracılığıyla dijital ödeme yöntemleri sunan Momentoyu biraz daha açabilir miyiz? Momento nedir, müşterilerine neler sunuyor? Raporlama özellikleri, esnek yan haklar, kıdem ödülleri gibi inovatif çözümler içerdiğini de biliyoruz, bu geniş kapsam hangi ihtiyaçlarla meydana geldi?

E.G: Momento olarak, FinTech sektöründe yaşanan gelişim ve iş hayatındaki dönüşümden beslenen kurumsal bir ödüllendirme şirketiyiz. Bu kapsamda müşterilerimize sunduğumuz dijital çözümler ve üye işyerleri için geliştirdiğimiz entegrasyon çözümlerini her geçen gün bir adım ileriye taşıyoruz. Örneğin, “dijital cüzdan” olarak adlandırabileceğimiz portal çözümlerine talebin hızla arttığını görüyoruz. Pandemi sürecinde portal çözümlerimize talebin 19 kat artış göstermesi ödüllendirme sistemlerindeki dijital çözümlere yönelişin önemli bir göstergesi. Çalışanlara dijital olarak dokunmak günümüzde bir tercih olmaktan öte zorunluluk haline geldi. Bizler de mobil uygulamamızın güncel versiyonunu pandemi sürecinde çalışanlarla buluşturduk. Anlık kullanıcı datamıza baktığımızda kullanıcıların web üzerinden portal kullanımının neredeyse 3-4 katı kadar mobil uygulamayı tercih ettiğini gözlemledik. Yerel ve global ödeme sistemleri şemaları ile piyasaya sunduğumuz kartlar gıdadan çocuk giyimine, teknolojiden yapı marketlere 30 binin üye işyerinde kullanıcılara avantaj sağlarken aynı zamanda firmalara da maliyet avantajı sağlıyor. Buna ek olarak 2 yıl önce hayata geçirdiğimiz ve çalışanlara kendi ihtiyaçlarına göre alışveriş yapabilme imkânı sunan Dijital Erzak uygulamamız da bayramlardan önce şirketler tarafından yoğun ilgi görüyor. Dijital Erzak’a geçen yıla kıyasla bu yıl 2 kat artan talebin önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz.

F.İ: Momento ne tür şirketlere hitap ediyor?

E.G: Momento, 2010 yılından bu yana ulusal ve uluslararası olmak üzere; 500’ü aşkın kurumsal firmaya İnsan Kaynakları takdir, tanıma, ödüllendirme, esnek yan haklar, sosyal yardımlar, bayi ve distribütör ödüllendirme gibi konularda hizmetler sunuyor ve süreç yönetimi yapıyor. Özetle; bu alanlarda destek almak isteyen tüm şirketlere hitap eden bir çözüm sağlayıcıyız.

F.İ: Ödüllendirme sistemleri kullanıldıktan sonra çalışan performansında ne gibi değişiklikler gözlemleniyor? Bu konuda ne türde geri dönüşler alıyorsunuz?

E.G: Genel olarak çalışan ödüllendirme sürecinden bahsedersek, çalışanın günlük performansına etki eden motivasyonun, sürdürülebilir başarıyı sağlamada önemli bir etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çalışanda değer yaratan, fayda sağlayan ödüllendirme sistemleri çalışanın kuruma olan bağlılığını desteklediği için elbette olumlu etkilerini görebiliyoruz. Mutlu personel verimli çalışma ortamını ve mutlu müşteriyi beraberinde getiriyor.  Geçtiğimiz aylarda bayi satış teşvik hizmetimizin etkisini ölçümlemek adına, pazar payı %11 olan bir telefon operatöründe bir pilot çalışması gerçekleştirdik. Pilot çalışmasına dahil olan bayilerin satış temsilcilerine satışlarına istinaden Momento Kart verdik, gerçekleştirdikleri satışlar sonrasında da kartlarına bonus yüklemesi yaptık. Bu uygulamayı yapan bayilerin büyüme oranı, yapmayan bayilerden yüzde 40 daha fazla oldu. Bu verilere istinaden projemizi yaygınlaştırma kararı alındı.

F.İ: Bayi Teşvik Portalı nedir? Neler sunuyor?

E.G: Momento Bayi Teşvik Portalı bayi ödüllendirme ve sadakat projelerinde satış ve saha takımının performansını takip edebileceğiniz ve buna göre diledikleri ödülü anında seçip kullanabilecekleri hızlı, pratik ve kolay bir sistem. Talebe göre firmalara özelleştirilmiş şekilde hazırlanabiliyor. Özelleştirme talepleri için bir geliştirme süreci söz konusu oluyor.

F.İ: Momento Kart ve oldukça pratik bir arayüze sahip olduğunu gördüğümüz Momento App kaç kişiye ulaşıyor?

E.G: 250 binin üzerinde kart kullanıcımız bulunurken, uygulamamızı kullananların sayısının ise yaklaşık 20 bin olduğunu söyleyebilirim.

F.İ: Araştırmalara göre sadece kadınlar tarafından kurulan FinTechlerin oranı yalnızca yüzde 1,5. Bu noktada kadın kurucusu, yöneticisi ve kadın çalışan oranıyla FinTech sektörüne örnek olan Momentonun bu çok değerli yönü hakkında neler söylemek istersiniz?

E.G: Dünyada FinTech sektöründeki kadın CEO’ların oranı yüzde 5,6 seviyesinde bulunuyor. Momento, belirttiğiniz gibi kadın yönetici ve kadın çalışan oranı ile örnek bir FinTech şirketi konumunda. 2010 yılında Sn. Zeynep Dağlı Kastro’nun liderliğinde kurulan Momento bugün itibariyle yüzde 60 kadın çalışan oranıyla kadın istihdamına verdiği önemi kanıtlarken, gelecekte de kadınların iş hayatında daha katılımcı rol almasını sağlamaya ve ve bu oranı daha da artırmaya gayret gösteriyor.

F.İ: 5 yıl sonra Momentoyu nerede görmek istersiniz? Gelecek planlarınızda neler var?

E.G: Firmalar, içinde bulunduğumuz ekonomik konjonktürde çalışanlarının maaş beklentilerini karşılama noktasında maliyet avantajı sağlayan ve dijital deneyim sunan çözümler aramaya daha çok yönelecekler. İşte bu doğrultuda, kurulduğu günden bu yana sektörün dijital dönüşümüne öncülük eden Momento’nun, 5 yıl sonra da geliştirdiği inovatif ürün ve çözümlerle alanındaki öncü ve lider konumunu sürdüreceğini söyleyebilirim. Bu hedefimizi her zaman olduğu gibi yine yenilikçi, esnek ve hızlı çözümler üretebilen bir teknik altyapı ve nitelikli insan kaynağıyla sektöre örnek iş modelleri geliştirerek başaracağız.

FTİ: Teşekkür ederiz.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.