İngiltere merkezli dijital banka Starling, son mali yılı için 32 milyon sterlin kâr açıkladı.

Starling, önemli bir ‘geri dönüşe’ işaret eden yeni kâr duyurusunu kamuoyuyla paylaştı. Dijital bankası mali yılında 32 milyon sterlin kâr elde edildiğini açıkladı. Bu sonuç, Mart-2021’de sona eren bir önceki mali yılında 31,5 milyon sterlin zarar eden Starling için son derece değerli.

Ek olarak gelirler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 93’lük artışla 188 milyon sterline ulaştı. Sonuçlar birçok FinTech’in piyasadaki belirsizlik nedeniyle zorlandığı bir dönemde geldi.

Öte yandan diğer birçok FinTech’in aksine Starling, son 12 ayda hatırı sayılır bir değerleme artışı kaydetti. Zira değeri Nisan-2022 itibarıyla 2,5 milyar sterlin seviyesindeydi.

İlginç bir detay olarak Starling’in mali sonuçları, Avrupa’daki genişleme stratejisinin bir adımı olan İrlanda’da piyasaya sürülme planından vazgeçilmesinden 2 gün sonra geldi. Konuyla ilgili bilgi paylaşan başarılı girişimin CEO’su Anne Boden, Starling’in Avrupa’da genişlemeyi hala düşünebileceğini, ancak bunu İrlanda’dan daha büyük bir ülke aracılığıyla yapmayı planladığını belirtti.

CEO ayrıca Starling ve diğer bankaların Covid dönemindeki rolüne dair tartışma yaratan eleştirilerde bulunan bakan Lord Agnew’e de yanıt verdi. Boden, “Sadece yanılıyor,” diyerek şöyle devam etti: “Starling harika bir iş çıkardı.”