Apex Fintech Solutions, 2022 yılı ikinci çeyrek dönemine ilişkin araştırmasını kamuoyuyla paylaştı…

Apex Fintech Solutions, ilk kez kripto para hesabı açan yatırımcıların X, Z, Y kuşağı gibi demografik sınıflandırmalara göre değerlendirildiği, 2022 yılının ikinci çeyreğini (Nisan-Mayıs-Haziran) kapsayan döneme ilişkin araştırmasını kamuoyuyla paylaştı.

Apex Next Investor Outlook isimli araştırmadaki verilere göre yeni kripto para hesabı açanların yüzde 54’ünü Y kuşağı oluşturuyor.

Y kuşağı ya da Y jenerasyonu, Milenyumlar olarak da biliniyor ve 1980’lerin başı ile 1990’ların sonu arasında doğmuş kişileri ifade ediyor.

Dolayısıyla en genci 32 yaşında olan bu kuşak, yeni kripto para hesabı açan yatırımcıların öne çıkan kısmını oluşturuyor.

Listede Z ve X kuşaklarının yüzde 21’er oranla 2’nciliği paylaştıkları görülüyor.

Z kuşağı 1990’ların sonu ve 2010’ların başı arasında doğanları; X kuşağı ise 1965 ve 1980 arasında doğanları kapsıyor.

Son olarak 1946-64 yılları arasında doğmuş olanları tanımlayan Baby boomers kategorisinin yeni hesap açma oranının ise yüzde 4 seviyesinde olduğu kaydediliyor.

Rapor, özellikle Bitcoin ve Ethereum kripto para birimlerindeki yatırımcıların sayısının arttığına işaret ediyor.

Son olarak ilgili araştırmada Bitcoin fiyatının ABD doları karşısında 2022’nin ikinci çeyreğinde yüzde 50’nin üzerinde düşüş yaşamasına karşın bu durumun yatırımcılar açısından caydırıcı olmadığına vurgu yapıldı.