Sektörü dönüştürme olasılığı bulunan ‘ilgi’, kanun yapıcılar tarafından merakla izleniyor…

ABD’de son dönemin öne çıkan konularından biri de Apple’ın kısa adı BNPL olan “buy now, pay later” yani Türkçe karşılığı ile “önce al, sonra öde” konseptine duyduğu ilgi. Şimdilik önümüzdeki süreç için planlandığı düşünülen bu adım, genel itibarıyla trilyon dolarlık teknoloji şirketinin ürünlerini belirli aylara yayılan ödeme planları ile sunma girişimine işaret ediyor. Ancak bu ‘ilgi’ şüphesiz ülkedeki kanun yapıcılar tarafından da izleniyor…

Bu kapsamda CFPB, yani Tüketici Mali Koruma Bürosu, Apple’ın BNPL alanına girişine çok dikkatli bir şekilde yaklaşıyor. Konuyla ilgili olarak saygın medya platformu Financial Times’a konuşan CFPB direktörü Rohit Chopra, BigTech’in (Apple, aynı zamanda bir BigTech olarak tanımlanıyor) BNPL adımlarının “piyasadaki rekabeti ve inovasyonu gerçekten azaltıp azaltamayacağını” araştıracağını kaydetti.

Apple’ın veri kullanımından da endişe ettiğini belirten Chopra, sunulacak ürünün “Tarama/coğrafi konum geçmişi, sağlık verileri ve diğer uygulamalarla birleştirilip birleştirilmeyeceğini merak ettiğini ve “dijital cüzdana hükmetme arzusuyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı,” olduğunu ifade ederek şu tespitte bulunuyor: “bir mobil işletim sistemi üzerinde çok fazla kontrole sahip olan herhangi bir teknoloji devi veri ve e-ticaret alanında daha geniş etki alanına sahip olur.”

CFPB 2021’de Amazon, Apple, Facebook, Google, PayPal ve Square’dan ödeme sistemi planları hakkında bilgi talep etmişti. Bunun amacı “müşteri verilerinin ne şekilde toplanıp kullanıldığını görmek” şeklinde özetlenmişti.