Up Bank tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre Avustralya’daki yetişkinler arasında BNPL (buy now, pay later – önce al, sonra öde) konseptinin kullanımı strese neden oluyor…

BNPL, global ölçekte yükselişteki bir ödeme konsepti. Genel itibarıyla alışverişlerin belirli koşullar dahilinde taksitlerle yapılmasını esas alıyor. Türkiye’de uzun yıllardır popüler olan bu konsept, enflasyon gibi sorunlarla bir süredir karşı karşıya kalan birçok ülke için son derece yeni. Bu kapsamda Avustralya’da gerçekleştirilen bir araştırma, BNPL kullanımının psikolojik etkilerine odaklandı.

Up Bank tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Avustralya’daki yetişkinlerin yüzde 30’u, BNPL kullanırken stresli hissediyor. Ayrıca yüzde 29’unun da ‘endişeli’ hissettiği belirtiliyor. Araştırmanın Up Bank’in BNPL’ye alternatif olarak sunduğu Maybuy isimli ürüne ilham verdiği kaydediliyor. Söz konusu finansal ürün, özetle BNPL ürünlerine tasarruf planları gibi özellikleri ile bir nevi “alternatif olarak” tasalanmış durumda.

Araştırmayla ilgili bilgiler veren Up Bank ürün müdürü Anson Parker, çalışmalarının genç Avustralyalıların neredeyse üçte birinin birden fazla taksitle ödeme yapıldığında alışverişlerini daha eğlenceli bulduğunu ortaya çıkardığının altını çizerek şöyle devam ediyor: “Ayrıca, BNPL kullanıcılarının yarısından fazlasının (%53) tasarruf etmek istediğini, ancak nereden başlayacağını bilmediğini söyledi. Maybuy, tasarruf hissini çok daha kolay hale getirmek için somut bir çözüm ve tasarruf başlatma rampası sunuyor.”

KaynakFinextra