Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından kuruluşu onaylanan T.O.M. Katılım Bankası, dijital katılım bankacılığı alanında faaliyet gösterecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan Kurul Kararı ile BDDK, dijital katılım bankacılığı alanında faaliyet göstereceği kaydedilen T.O.M. Katılım Bankası’nın kuruluşunu onayladı.

1,5 milyar lira sermayeli dijital katılım bankasının kurucularının ise Ahmet Yaşar Aydın, Ali Taha Aydın, Can Ersöz, Erhan Bostan ve Tolga Akar olduğu belirtildi.

Söz konusu karar Bankacılık Kanunu, Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmelik, Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Hakkında Yönetmelik uyarınca alındı.
Bu kapsamda T.O.M. Katılım Bankası, ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda dijital bankalar için belirtilen esaslara uygun olarak faaliyet gösterecek.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararın tam metni için buraya tıklayabilir/dokunabilirsiniz.

Pozitif Varlık Yönetim AŞ’nin faaliyet izni onaylandı

Öte yandan BDDK, Pozitif Varlık Yönetim A.Ş. ile ilgili kararını da açıkladı. Kurul kararına göre, 21 Nisan 2022’de kuruluşuna izin verilen Pozitif Varlık Yönetim A.Ş.’nin faaliyet izni onaylandı. Karar, Bankacılık Kanunu ve Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları ile Devralınacak Alacaklara İlişkin İşlemler Hakkında Yönetmelik uyarında alındı.