Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, kredi kartlarında sona yaklaşıldığını öngörüyor. İşte detaylar…

Güney Amerika ülkesi Brezilya, bu kez futbol ya da samba ile değil, ilgi çekici bir açıklama ile gündeme geliyor. Kripto para birimleri ile ilgili bir etkinliğe konuşmacı olarak katılan Brezilya Merkez Bankası Başkanı Roberto Campos Neto, kullanıcıların yakında farklı bankalara ait çok sayıda uygulamaya sahip olmak yerine, finansal hayatlarını ceplerindeki tek bir “entegratör” ile kontrol edeceklerini öngördü.
Campos Neto, Brezilya Merkez Bankası tarafından geliştirilen Pix platformuna vurgu yaparak ekledi: “Bu sistem kredi kartına sahibi olma ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Kredi kartlarının bir noktada sona ereceğini düşünüyorum.”

Campos Neto, bu açıklaması ile 2020’de Brezilya’da piyasaya sürülen “Pix” isimli ödeme sistemine dikkat çekiyor… Hesaptan hesaba ödeme yöntemi Pix, platform olarak ülkede öylesine benimsendi ki şimdiden kredi ve banka kartı işlemlerini hacim olarak geride bıraktı. Brezilya Merkez Bankası’nın başarı hikayelerinden biri haline dönüştü…

Bankaların kredi vermek için Pix’i kullanmaya başladığına da işaret eden Campos Neto, sistemin en azından Latin Amerika’daki diğer ülkelere doğru (Arjantin, Şili, Peru, vb.) genişleyebileceğini ve Kanada’nın da ürüne ilgi gösterdiğini kaydetti.

KaynakFinextra