Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Paycell’in gelirlerine ilişkin detayların yanı sıra dijital bankacılık lisansı için başvurduklarını açıkladı…

Turkcell, 2022 yılı 2. çeyreğine ilişkin finansal verilerini kamuoyuyla paylaştı. Bu kapsamda düzenlenen basın toplantısında detaylı bir sunum gerçekleştiren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Turkcell’in gelirlerinin 2022’nin ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 46 artış kaydettiğini ve 12 milyar 500 milyon TL gelir elde edildiğini bildirdi.

Paycell’in gelirleri arttı

Turkcell Genel Müdürü Erkan, teknoloji ve finansal hizmetleri birleştirerek müşterilerinin hayatını kolaylaştıran Paycell’in yılın ikinci çeyreğinde gelirlerini, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 77,5 artırdığı bilgisini paylaştı.

Paycell’in ilgili dönemdeki gelirlerinin 199 milyon TL’ye ulaştığını ifade eden Erkan, işlem hacminin ise yıllık bazda 3 katına çıktığını ve 8 milyar TL seviyesine ulaştığını açıkladı.

Paycell, sunduğu yenilikçi hizmetleri artırarak büyümesini hızlandırıyor

Dijital ödeme sistemlerinin yaygınlaştığı süreçte Turkcell tarafından geliştirilen Paycell’in, techfin alanında ülkemizdeki en önemli girişimlerinden biri olduğuna dikkat çeken ve müşterilerine farklı alanlarda çözümler sunan bir yenilikçi ödeme hizmetleri platformu olduğunu belirten Genel Müdür Murat Erkan, bu konuya ilişkin sözlerine şöyle devam etti:

“Ödeme alışkanlıklarının dijitalleşmesine olanak sağlayan Paycell’deki kullanıcı sayımız 7 milyona ulaştı ve gelirlerimiz yüzde 77,5 büyüyerek 199 milyon TL oldu. Paycell’in tüm servislerinden geçen işlem hacmi yıllık bazda 3 katına çıkarak 8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Toplam POS çözümleri işlem hacmi çeyreklik bazda yüzde 39 artışla 2,9 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Önümüzdeki dönemde ülkemizin ekonomik potansiyeli ve dijital okur-yazarlığı yüksek nüfus yapısı sayesinde Paycell’in güçlü ivmesini sürdüreceğine inanıyoruz.”

Financell 1,3 milyon aktif müşteriye ulaştı

Financell’in 5.000 TL altı tüketici finansmanında lider olduğuna işaret eden Turkcell Genel Müdürü, 1,3 milyon aktif müşteriye sahip olduklarını ve 2,5 milyar TL kredi verdiklerini kaydetti. Ayrıca “birçok bankadan daha fazla tüketici kredisi sağladıklarının” altını çizdi.

Son olarak Turkcell’in dijital bankacılık lisansı için başvuruda bulunduğunu duyuran Turkcell Genel Müdürü Erkan, sürecin tamamlanmasının ardından hızla harekete geçeceklerini sözlerine ekledi.

Turkcell, güçlü ilk altı ay performansının ardından hedef yükseltti

İlk 6 ayda ortaya konulan güçlü operasyonel ve finansal performans sonucunda Turkcell 2022 yıl sonu hedeflerini yukarı yönlü revize etti. Bu doğrultuda 2022 yıl sonu için yaklaşık yüzde 40’ın üzerinde gelir büyümesi, yaklaşık 20 milyar TL seviyesinde FAVÖK beklenirken, operasyonel yatırımların gelirlere oranının ise önceki beklentiye paralel olarak yüzde 20-21 aralığında gerçekleşmesi bekleniyor. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Doğru planlama ve belirlediğimiz stratejik odak alanlarımız sayesinde salgın koşullarına rağmen bu yıl da müşterilerimize kesintisiz ve yüksek kalitede hizmet sunarak ilk yarıyılı başarıyla geçirdik. Bu doğru oyun planımızı sürdürerek müşterilerimizin kalbine ve aklına hitap eden çözümlerimizle belirlenen yıl sonu hedefleri doğrultusunda büyümeye devam edeceğiz. Bu zorlu dönemde olduğu gibi önümüzdeki çeyreklerde de iletişim teknolojileri alanında müşterilerimize en kaliteli hizmetleri sunarak ve ülkemizin dijital dönüşümüne öncülük ederek güçlü performansımızı sürdüreceğimize inanıyorum.”