Kısa adı ECB olan Avrupa Merkez Bankası, kripto varlıkların birlik genelinde sunulma şekline dair sınırları net bir şekilde çizmek istiyor.

Bazı büyük kripto varlık şirketleri, ulusal regülasyonlara uyum sağlamalarının ardından İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan, Almanya gibi AB ülkelerinde yetkilendirildi. Bu noktada bazı bankaların da kripto sektörüne girmek istediği kaydedildi. Resmi ECB açıklamasında Almanya’da bazı kripto faaliyetlerinin bir bankacılık lisansına tabi olduğu ve birkaç bankanın bu türdeki faaliyetleri yürütmek için yetkilendirme talebinde bulunduğu kaydedildi. Bu kapsamda ECB, lisans taleplerinin değerlendirilmesinin uyumlu hale getirilmesi için adımlar atıyor.

Yeni çerçeve ile ECB, kripto varlıkları ve hizmetleri lisanslama alanında tutarlılığı esas almayı planlıyor. Bu doğrultuda kripto şirketlerinin risk profillerinin, iş modellerinin, iç yönetişimleri ve risk değerlendirme becerisinin değerlendirilmesine odaklanılacağı bildiriliyor.

Öte yandan ECB, potansiyel siber güvenlik ve dolandırıcılık risklerinin değerlendirilmesinde kara para aklamayla mücadele makamları ve ilgili birimlerle birlikte çalışmak istiyor.

KaynakFinextra