Gucci, Prada gibi markalar, son zamanlarda hem web3 hem de blockchain teknolojisinin derinlerine indi…

Birçok lüks marka, üretimden teslimata kadar ürün ve hizmetlerin kaynağını takip etmek için blockchain teknolojisinden yararlanıyor. İlgili teknolojinin temel değerleri ise güvenli yapısı, hızı, merkezi olmayan yaklaşımı, değişmezliği ve bunların sonucu olarak süreçlere dahil edilen güven ve bütünlük

Baker Botts’tan Avukat Sarah Beaumont, “Tedarik zincirleri, daha fazla hız, daha fazla öngörülebilirlik ve hatta daha fazla doğruluk anlamına gelecek olan çeviklikte kapsamlı yenilikler arıyor. Sonuç olarak, kapsamlı çeviklik hedeflerine ulaşmak için yeni çağın teknolojilerine önemli yatırımlar yapılıyor. Blockchain, bu kapsamdaki yatırım alanlarından biri olacak.” Diyor ve ekliyor: Blockchain, perakendecilerin operasyonel verimliliklerini, ürün izlenebilirliğini geliştirmeleri; riskler, uyumluluk ve cezaları etkileyen ayrıntıları izlemelerine olanak tanıyor. Bunlar, lüks şirketler için daha güçlü müşteri memnuniyeti, daha az kesinti süresi, artırılmış marka değeri ve daha güçlü veri koruması gibi avantajlar sağlıyor…”

Markalar artık daha yaratıcı

Gucci, Prada gibi markalar, son zamanlarda hem web3 hem de blockchain teknolojisinin derinlerine indi. Mayıs 2022’de Prada, Ethereum blockchain’inde bir dizi NFT yayınladı ve kısa süre önce de Gucci, kripto para birimi ApeCoin‘i bir ödeme yöntemi olarak kabul eden ilk büyük marka oldu. Son olarak, dünyanın en hızlı araçlarını üreten lüks otomobil markası McLaren’in ilgi çekici özelliklerle donatılan NFT’leri duyuruldu.

Her yerde inovasyonlar ortaya çıkıyor… İsrail merkezli bir mücevher evi olan Yvel, INFS’nin lansmanı ile bambaşka bir finansal ürün dünyasına adım attı. INFS, blockchain teknolojisini gerçek dünya ile buluşturan, benzersiz değerli taşlarla süslenmiş 24 ayar altın şeklinde özelleştirilebilir garantiler sunan bir ticaret platformu şeklinde özetlenebilir. Yvel CEO’su Eliaz Gabay, “INFS, blockchain finansal ürünlerinin herhangi bir şirket veya projede yatırımcılara nasıl hizmet edebileceğini geliştirme konusundaki vizyonumuz…” diyor.

İster tasarım çanta ister lüks bir mücevher olsun yeni nesil blockchain teknolojisi, ürün geliştirmeyi esas alan markalar açısından daha kolay veri yönetimini mümkün kılabilir… Son zamanlardaki bir başka blockchain kullanım alanı da şarap. Blockchain tabanlı bir şarap topluluğu olan Crurated, deposuna giren her bir şişe ürün için blockchain ve NFT konseptinden yararlanıyor…

Bu kapsamda Crurated deposuna giren her şişeye bir NFT atanıyor. Blockchain’de sonsuza kadar kaydedilen NFT, şişenin gerçekliğini doğruluyor ve mülkiyet geçmişi, bağbozumu, bağ konumu, çeşit ve diğer önemli ayrıntılar dahil olmak üzere kritik önem taşıyan bilgileri sağlıyor. NFT’lere NFC veya RFID özellikli bir akıllı telefona kullanılarak kolayca erişilebiliyor.

Blockchain teknolojisi lüks markaları cezbetmeye ve bu yöndeki ilgi çekici yeniliklere ön ayak olmaya devam edecek gibi görünüyor.

KaynakForbes