Teknoloji devi Apple, müşterilerini elde tutmak ve tüketici elektroniği satışı olan temel işini büyütmek için finansal çözümler sağlama hedefinden, tam gelişmiş bir finansal hizmetler teklifi oluşturma ve yeni gelir akışları yaratma stratejisine odaklanarak finansal hizmetler sektöründeki varlığını artırmayı hedefliyor.

Yatırım danışmanlığı firması Cornerstone Advisors’ın fintech araştırma direktörü Alex Johnson, yazdığı bir raporda Apple’ın mevcut finansal ürün ve hizmet portföyünü inceliyor ve firmanın daha büyük hedeflerini anlamak ve gelecekte neyin gelebileceğini tahmin etmek için son finans hareketlerini ele alıyor.

Rapora göre, Apple başlangıçta finansal hizmetleri müşteriyi elde tutmayı artırmak ve tüketicileri Apple ürünlerini satın almaya ikna etmek için bir araç olarak düşünse de bu strateji, finansal ürünlerin önemli gelir getirme potansiyeli nedeniyle daha büyük bir vizyona dönüştü.

 

Şirketin bu gelişen tavrı, Apple’ın yalnızca finansal ürün ve hizmet portföyünü genişletme arzusunu değil, aynı zamanda üçüncü taraflara ve bankacılık ortaklarına olan bağımlılığını azaltma arzusunu gösteriyor.

Apple geçtiğimiz birkaç yıl içinde şirketin finans işini genişletme taahhüdünün bir göstergesi olarak Kanada merkezli mobil ödeme şirketi Mobeewave’i 100 milyon dolar, İngiltere merkezli kredi referans ajansı Credit Kudos’u da 150 milyon dolara satın almıştı.

Apple’ın mevcut finansal ürün ve hizmet portföyü

Kullanıcıların kredi ve banka kartlarını, sadakat ve ödül kartlarını ve ayrıca ehliyet bilgileri ve resmi kimlik belgeleri gibi kimlik bilgilerini saklayan bir uygulama olan Apple Wallet.

Apple Cüzdan’da saklanan kimlik bilgilerini kullanarak temassız ödemeleri ve işlemleri kolaylaştıran bir dijital ödeme hizmeti olan Apple Pay.

Öncelikli olarak Apple cihazlarında Apple Pay ile kullanılmak üzere tasarlanmış, geri ödeme ödüllü bir kredi kartı olan Apple Card.

Kullanıcıların Mesajlar uygulamasında ve Apple Cüzdan’da para gönderip almasına olanak tanıyan bir çek hesabı ve dijital banka kartı Apple Cash.

Tüccarların Apple Pay, temassız kredi ve banka kartları ve diğer dijital cüzdanlar aracılığıyla ödemeleri desteklemek için iPhone’larını kullanmalarına olanak tanıyan bir temassız ödeme özelliği olan Apple Tap-to-Pay.

Yakında piyasaya sürülmesi beklenen, Apple Pay kullanıcılarının çevrimiçi alışveriş yapmaları için herhangi bir ücret veya faiz içermeyen BNPL hizmeti Apple Pay Later.

Apple’ın finansal hizmet tekliflerine bakan Johnson, firmanın finansal altyapısını ve ekosistemini oluşturan birkaç temel yapı taşını irdeliyor.

Johnson, ilk olarak, Apple Cüzdan’ın, parayı (Apple Cash), krediyi (Apple Card, Apple Pay Later ve Apple Pay Aylık Taksitleri) ve kimliği depolayan bir kap olarak düşünülebileceğini söylüyor. Apple Cüzdan tüm bu bileşenleri, yakın alan iletişimi (NFC), QR kodları ve barkodlar aracılığıyla diğer sistem ve bileşenlerle etkileşime giren ve işlemleri kolaylaştıran bir işlem katmanı (Apple Pay ve fiziksel Apple kredi kartı) ile sarıyor.

Bu altyapıyı ve Apple’ın finansal hizmetler “yığınındaki” tüm bileşenlerin birleştirilebilir olduğu gerçeğini dikkate alan Johnson, Apple’ın yakın gelecekte sunmayı düşünebileceği en az 12 farklı finansal ürün ve hizmet olduğuna inanıyor.

Beyazlar mevcut finansal hizmetleri, diğerleri ise şirketin yakın zamanda piyasaya sürebileceği hizmetleri temsil ediyor. Kaynak: Alex Johnson
KaynakFinTech News