Craftgate Kurucu Ortağı ve CEO’su Hakan Erdoğan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

FinTech İstanbul: Hakan Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Hakan Erdoğan: Ödeme Sistemleri ve e-ticarette (pazaryerleri ve özel alışveriş) 16 yılı aşkın deneyime sahip, ölçeklenebilir birçok büyük projenin operasyonunda, ekipleriyle birlikte bizzat bulunan, sıfırdan 6 kez (GittiGidiyor/eBay, iPara, iyzico, farmazon, Koç Grubu TokenPay, Craftgate) ödeme sistemi kurup, geliştiren ve ölçekleyen, temel yazılım geliştirme ve yönetim pozisyonlarında görev almış, teknoloji, ürün ve ödeme sistemleri aşığı biriyim.

FTİ: Bugüne kadar FinTech alanındaki projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

H.E: 2007 yılında, Gittigidiyor/eBay ödeme sistemlerini tek başıma, 2011 yılında ise iPara ödeme sistemini yüksek nitelikli ekibimle birlikte geliştirdim. 2014-2018 arası iyzico ödeme altyapısını ve mühendislik ekibini de sıfırdan kurup ölçekledik.

Nisan 2018’de ise müşterilerimizi her zamankinden daha mutlu kılmak için doğru ürünleri doğru bir şekilde oluşturarak iyi hazırlanmış yazılımlar sunan motive, disiplinli ve tutkulu yazılım üstadlarından oluşan bir şirket olan Craftbase Bilişim Teknolojileri A.Ş.’yi Lemi Orhan Ergin, Sabri Onur Tüzün ve Murathan Özcan ile birlikte kurduk.

2018-2020 yılları arasında Craftbase bünyesinde 4. nesil olarak Farmazon’un ödeme sistemlerini, 5. nesil olarak Koç Grubu şirketi TokenPay e-para ürününü geliştirdik.

Hayalimiz hep ürün şirketine dönmekti. Bu nedenle, 2021 yılının başında  aynı kurucu ekiple şimdiye kadarki ortaya çıkardığımız en iyi ürünümüzü, yani Craftgate’i yayınladık ve Craftbase’deki tüm servis işlerinden çıkıp Craftgate Teknoloji A.Ş. ile %100 bir ürün şirketine döndük.

2007’den bu yana biriktirdiğimiz tecrübeler ile 6. nesil olarak geliştirdiğimiz Craftgate’de online ödeme alan işletmelere tek merkezden finansal özgürlük sağlıyoruz.

Mayıs 2022 itibariyle APY Ventrures, Ak Portföy Girişim Sermayesi ve Boğaziçi Ventures’dan toplamda 2 milyon dolar yatırım aldık ve global bir ödeme geçidi olma yolunda hızla ilerliyoruz.

FTİ: Craftgate’in kuruluş sürecinden bahseder misiniz? Fikir nereden doğdu?

H.E: 2021 sonunda Craftbase ile hizmet verdiğimiz servis işlerini sonlandırmayı planlıyorduk ve zaten öyle de oldu.

Aslında Craftbase’i kurarken hedefimizi; “Biz maksimum 2-3 yıl servis işi yapacağız, bunu da premium hizmet olarak, herkesi hayran bırakacak şekilde yapacağız, fiyatlamada yüksek ama işin kalitesinde de bir o kadar yukarıda olacağız, sonra da servis işinden kazandığımız bütçeyi ürüne, ürün şirketine akıtacağız.” diye belirlemiştik.

Hatta bu yol haritasını, şirketi kurduktan birkaç ay sonra 7 maddelik bir flood ile 2018 yılında yayınladığımızda Twitter’da da baya ilgi çekmişti.

Nitekim daha önce yayınladığım bu tweet’teki adımları da bir bir gerçekledik. Craftgate’de ana hedefimiz global bir ödeme merkezi olmak. Bunun için ürünümüze ve ekibimize olabildiğince yatırım yapmaya devam edeceğiz.

FTİ: Craftgate nedir, neler yapıyor? Ödeme yöntemleriniz, entegrasyonun sağlanış biçimi ve API’leriniz hakkında bilgi verir misiniz?

H.E: Tek cümle ve en kısa hali ile özetlemek istersek; Craftgate, ‘One-Stop Shop’ ödeme geçididir.

Craftgate, online ödeme alan işletmelere ait tüm bankaların Sanal POS’larını, birçok ödeme ve e-para kuruluşunu, alternatif ödeme yöntemleri ve yurt dışı ödeme yöntemlerini kolayca entegre edebilecekleri ve tek merkezden yönetebilecekleri bir teknoloji servis sağlayıcısıdır.

Halihazırda birçok büyük markanın da entegre ettiği Craftgate, üye işyerlerine özel sunduğu panel üzerinden, firmaların ödeme alma süreçlerindeki yönetimsel ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Craftgate olarak, bu bahsettiklerimizin dışında birçok katma değerli servis de sunuyoruz. Firmalar bunlardan da hızlı bir şekilde yararlanabiliyorlar. Bu sayede ödeme sistemleri tarafındaki entegrasyon ve tahsilat problemlerini ortadan kaldırıyor, dolayısı ile maliyetlerini düşürüyor ve ödeme dönüşüm oranlarını arttırıyorlar.

Tabii ki bu son müşteriye de harika bir alışveriş deneyimi ve memnuniyet olarak yansıyor. Son müşteri kusursuz ve kesintisiz bir ödeme sürecini deneyimlemiş oluyor.

FTİ: Portföyünüz ve genel itibarıyla hedef kitlenizden bahseder misiniz?

H.E: Craftgate pazarda çok çabuk karşılık bulan bir ürün oldu. Türkiye’deki önemli pazaryerleri ve e-ticaret firmaları ile birlikte, farklı sektörlerden online olarak ödeme alan önemli markalar portföyümüze dahil oldular ve dahil olmaya da devam ediyorlar.

Craftgate’e güvenen bu önemli markaların arasında Boyner, Ebebek, İsteGelsin, Morhipo, Farmazon, Europcar, Bionluk gibi şirketler mevcut. Craftgate’i sadece ödeme geçidi olarak değil, aynı zamanda katma değerli servisleri de aldıkları bir ödeme hub’ı olarak görüyorlar.

Mevcut portföyümüzdeki memnuniyet sayesinde bizlere referans yoluyla ulaşan da şirketlerin kendisi oluyor, bu da tabii ki bizleri ayrıca motive ediyor.

Önümüzdeki dönemde de yüksek online ödeme hacmi olan, yine farklı sektörlerden markalarla çalışmayı çok istiyoruz. Özetleyecek olursak; esasen;  internet üzerinden ödeme alıp, özellikle yıllık 2 milyon TL ve üzerinde ciroya sahip e-perakende ve pazaryeri üye işyerlerini hedefliyoruz.

FTİ: Craftgate, müşterilerine ne gibi avantajları sağlıyor? Tercih edilme nedenleri neler?

H.E: Craftgate, tek entegrasyonla ve yalın süreçleri ile firmaların ödeme alma süreçlerindeki problemleri tamamen ortadan kaldırıyor. Sunduğu altyapı ile bu firmalara finansal özgürlük getiriyor. Bu sayede firmalar gelecek dönemdeki kararlarında daha rahat hareket edecekleri konfor alanını da satın almış oluyorlar.

Bizim en çok tercih edilme nedenlerimiz arasında ürünümüzün kalitesi ve yetenekleri, ardından da işinin uzmanı ekibimiz yani Crafter’lar yer alıyor.

Sadece iyi bir ürünü geliştirmiş olmanın ve iyi bir ekibe sahip olmanın dışında bir organizma gibi hareket edip, müşteri tarafının ihtiyaçlarını hızlıca analiz edip, buna yine aynı çeviklikle cevap verebiliyoruz. Sadece satış, test, entegrasyon ve canlıya alma süreçleri değil, zamanla müşteri tarafında oluşan talep ve ihtiyaçlara da en sağlıklı şekilde karşılık veriyoruz. Bu yüzden de bugüne kadar olan müşteri kaybımız sıfır!

FTİ: Papara, GarantiPay, Masterpass… Craftgate’in ödeme yöntemleri menüsünün çok geniş olduğunu biliyoruz; bu konuda neler söylemek istersiniz?

H.E: Craftgate ile işletmenize ait tüm bankaların Sanal POSlarını, birçok ödeme ve e-para kuruluşunu, alternatif ödeme yöntemleri ve yurt dışı ödeme yöntemlerini tek merkezden kolayca entegre edebilir ve yönetebilirken, genişleyen çeşitlilikten de her zaman yararlanabilirsiniz.

Şu anda alternatif ödeme yöntemleri ve yurtdışı ödeme yöntemleri açısından Papara, GarantiPay, Masterpass, Sodexo, Edenred, Stripe, Payoneer gibi çözümler sunarken, üzerinde çalıştığımız yerli ve yabancı yeni ödeme yöntemlerini de yakın zamanda duyuracağız.

FTİ: Tohum yatırımınız için tebrik ederiz; 2 milyon dolarlık önemli bir katkı, gelecek planlarınız hakkında neler paylaşmak istersiniz? Yeni yatırım turları gündemde mi?

H.E: Ekibimize, ürünümüze ve hayalimize inanan yatırımcılarımız ile gücümüze güç kattığımızı söyleyebilirim. Hayalimize ortak olan tüm iş ortaklarımız ve paydaşlarımızla her geçen gün daha da büyüyoruz.

Craftgate için ürüne ve bu ürünü daha da yukarı çekecek, yeteneklerini geliştirecek ekibe yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca Craftgate’in büyüme yolculuğunda şimdiye kadar sıfır pazarlama ile yani organik olarak ilerlediğimizi söyleyebiliriz. Bu dönemde satış ve pazarlama tarafına da yatırım yapmaya başladık.

FTİ: Ekosistemimize dair görüşlerinizi alabilir miyiz? Regülasyon, rekabet ortamı ve yakın gelecek hakkında ne düşünüyorsunuz?

H.E: Teknolojiyi merkeze alan, inovasyonun şekillendirdiği bir ekosistem kuruyoruz. Böylece sürdürülebilir çözümler sunuyor, kurumların ödeme geçidinden doğan iş yükünü minimize ediyoruz.

Online ödeme alan firmaların ihtiyaçlarına uçtan uca cevap verebilen bir ödeme sistemleri hub’ı olmak ve bunu global ölçekte de başarabilmek en önemli hedefimiz.

Craftgate büyümeye devam ederken, pazar ve ekosistemdeki hacim arttıkça, yeni ödeme e-para kuruluşları lisans aldıkça sektörde rekabet daha da artacak. Online ödeme alan üye işyerlerinin lehine güzel bir haber bu. Craftgate olarak tek noktadan entegrasyona olan ihtiyaç her geçen gün daha da artıyor. Umarız Craftgate’in global açılımında da aynı hızla büyür ve nice güzel hikayeleri yine buradan paylaşırız.

FTİ: Girişimlere neler önerirsiniz?

H.E: Medium hesabımda yayınladığım 2 bölümlük “Startup Dinamikleri ve CTO Rolleri” başlıklı makale çok ilgi çekmişti ve şirketlerin/girişimlerin 3 aşamasından ve bu aşamaların dinamiklerinden bahsetmiştim. Girişimcilere özellikle bu içeriği okumalarını öneririm.

Ülkemizde girişimcilik sabır, azimli çalışma ve çok emek isteyen bir alan. Bu yüzden iyi bir ekip kurmak, inandığınız işi sonuna kadar ilerletmek, bunu yaparken yoldaki güçlüklerle mücadeleden kaçınmamak önemli tavsiyeler olur sanırım. Girişiminiz büyüse bile aynı ruhu, sinerjiyi korumak, ekipler arası iletişimi mutlaka sağlıklı kurgulamak mutlak başarıyı getirecektir.

FTİ: Teşekkür ederiz.

Almanya'nın Nurnberg şehrinde doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Çalışma hayatına Western Union'da iletişim departmanı ile başladı. NewTech, MacLine, PhotoLine, iPad&iPhone Mag gibi teknoloji dergilerinde ve ShiftDelete.Net'te yazı işleri müdürlüğü yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde tüm yayınlardan sorumlu genel yayın yönetmenliği görevini üstlendi. Kendi medya ve içerik ajansında çalışmalarını sürdüren Verdi, 2022 itibarıyla FinTech İstanbul platformunun genel yayın yönetmenidir.