Teknoloji stoklarının değer kaybı ve ekonomik gerileme endişelerine rağmen küresel fintech risk sermayesi yatırımı (VC) pazarlıkları 2022 Q2’de güçlü bir etki gösterdi…

2022’nin ilk yarısında fintech startup’ları toplamda $53.5 milyar gelir elde ederken, bu miktar 2021’in gerisinde kaldı, neyse ki 2020 toplamını geçmeyi başardı. Ek olarak rakamlar, fintech startup’larının güçlü risk sermayesi toplamaya başladığını açıkça gösteriyor.

CB Insights ve Pitchbook verilerine dayanarak 2022’nin ikinci yarısında en aktif 12 fintech yatırımcısı belirlendi. Söz konusu mali dönemde yaptıkları anlaşmalar ve öne çıkan yatırımlar şu şekilde…

Global Founders Capital (24 anlaşma)

Almanya merkezli ve küresel alanda faaliyet gösteren Global Founders Capital, 2013’te hayata geçti. GFC, şirketleri tüm yaşam döngüleri süresince destekliyor, şirket kurucularına işlerini dengelemeleri için her türlü yardımı sunuyor. İş ürünleri, tüketici ürünleri ve hizmetleri, finansal hizmetler, bilişim teknolojileri, mobil, Nesnelerin İnterneti (IoT), yazılım hizmeti (SaaS), e-ticaret, büyük veri ve teknoloji sektörleri içerisinde faaliyet gösteriyor.

GFC’nin öne çıkan yatırımları arasında Revolut, Next Insurance ve Brex bulunuyor. GFC 2022 Q2’de 24 yatırım turunda yer aldı. 2017’den bu yana şirketin gerçekleştirdiği yatırım işlemleri 199.

Tiger Global Management (22 anlaşma)

Küresel alanda internet, yazılım, tüketici ve fintech sanayilerinde faaliyet gösteren kamu ve özel şirketlere yönelen Tiger Global Management, iki strateji benimsiyor: Tahvil stratejilerini halka açık şirketlere yatırım için kullanmak ve özel şirketlere yaşam döngülerinde destek vererek özel sektörde büyümelerini sağlamak. Kamu ve özel sektöre yönelik bu iki strateji, ABD, Çin ve Hindistan’da ağırlıklı olarak sürdürülüyor.

Tiger Global Management’ın öne çıkan önemli yatırımları arasında Nubank, Chime ve Stripe bulunuyor. Tiger Global Management, 2022 Q2’e 22 fintech turunda yer aldı. 2017’den bu yana yapılan yatırım sayısı 197.

Andreessen Horowitz (17 anlaşma)

16z olarak da bilinen ve 2009’da Silikon Vadisi’nde kurulan Andreessen Horowitz, teknoloji ile geleceği inşa eden şirketlere yönelik bir risk sermayesi şirketi. Teknolojilerinde ilerleme gösteren şirketlere yatırımı tercih eden Andreessen Horowitz, bio+sağlık, tüketici, kripto, kurumsal, fintech, oyunlar ve Amerikan dinamizmini temsil eden şirketleri destekliyor. 16z, birçok fon altında $35 milyar dolarlık varlıkları kontrol ediyor.

2022 Q2’de 17 fintech turumda yer alan Andreessen Horowitz7 2017’den bu yana 168 yatırım gerçekleştirdi.

Gaingels (16 anlaşma)

ABD merkezli Gaingels, 2014’te kurulmasından bu yana LGBTQIA+ topluluklarını ve risk sermayesi alanında şirketlere destek veren bir yaklaşım benimsiyor. Teknoloji ve şirketler arası (B2B) alanda gelişmekte olan ve halka arz öncesindeki şirketleri destekleyen Gaingels, aynı zamanda sağlık ve tüketici sektörlerinde de yer alıyor.

Gaingels’in öne çıkan yatırımları arasında Brez, BlockFi, Binance US ve Flutterwave yer alıyor. 2022 Q2’de 16 yatırım turunda yer alan Gaingels, portfolyosunda aralarında Brex, BlockFi, Binance US ve Flutterwave’in yer aldığı 91 şirket bulunduruyor.

Coinbase Ventures (15 anlaşma) 

San Francisco merkezli Coinbase Ventures, kripto para ve blok zinciri alanlarında faaliyet gösteren, gelişmekte olan şirketleri destekliyor. Coinbase Ventures’ın öne çıkan yatırımları arasında Paxos, Pintu ve Amber Group yer alıyor.

2022 Q2’de şirket 15 fintech yatırım turunda yer alırken, portfolyosunda 200’den fazla şirket barındırıyor.

Soma Capital (13 anlaşma)

2015 senesinde hayata geçen San Francisco merkezli Soma Capital, yazılım alanındaki şirketleri destekleyen bir risk sermayesi şirketi. Hayata geçmesinden bu yana Soma Capital toplam değeri $60 milyar doları aşan ve aralarında 17 unicorn bulunan yüzlerce şirketi destekledi. Soma Capital, yazılım alanında “dünyayı otomasyona” bağlayacak teknolojilerin öne çıkmasını ve “insanlığı daha da öne itmeyi” amaçlıyor.

2022 Q2’de 13 fintech turunda yer alan Soma Capital, portfolyosunda Razorpay, Flutterwave, Swipe ve Paymongo’nun yer aldığı 80 şirket bulunduruyor.

Accel (10 anlaşma) 

Accel Partners alarak da bilinen Accel, ABD merkezli bir risk sermayesi şirketi. Başlangıç, gelişim süreci ve olgunluk sürecindeki şirketlere yatırım yapan  Accel, tüketici, altyapı, SaaS ve kurumsal yazılım alanındaki şirketleri destekliyor.

Facebook, Slack, Dropbox, Flipkart gibi şirketleri destekleyen Accel, California’nın dışında Londra, Hindistan ve Çin’de de faaliyet gösteriyor. Accel’in önemli yatırımları arasında Monzo, Trade Republic ve Zepz yer alıyor.

2022 Q2’de 10 fintech turunda yer alan Accel, 2017’den bu yana 149 yatırım gerçekleştirdi.

Index Ventures (10 anlaşma) 

San Francisco, Londra ve Cenevre merkezli Index Ventures, e-ticaret, fintech, mobilite, oyun, altyapı, yapay zeka ve güvenlik alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine destek veriyor. Index  Ventures, gelişim sürecinden olgunluk safhasına kadar şirketlerin tüm yaşam döngülerinde destek sunuyor.

Şirketin önemli yatırımları arasında Adyen, Alan ve Robinhood yer alıyor. 2022 Q2’de şirket 10 fintech turunda yer alırken, sunduğu bilgiye göre portfolyosunda aralarında Auxmoney, Swile, Fonoa Technologies’in de yer aldığı 46 marka bulunuyor.

Jump Crypto (10 anlaşma) 

Jump Trading Group’un bünyesinde yer alan Jump Crypto, geleneksel varlık sınıfları arasında hacim açısından araştırma tabanlı nitetlikli  ticaret şirketleri arasında başlarda yer alıyor. Kript ekosisteminin gelişmesi, kritik altyapısının kurulması ve ekosistemin büyümesini amaçlayan şirket, kripto geliştiricileri, ortakları, tüccarları bir araya getiriyor. Böylece, kripto paranın potansiyelinin hayata geçirilmesi ve tamamen açık, topluluklar tarafından sürüklenen ağların geliştirilmesi amaçlanıyor.

2022 Q2’de 10 fintech yatırım turunda yer alan Jump Crypto, araların 0x, Coinhako, Kucoin, Solana ve Near Protocol’ün yer aldığı 23 fintech şirketi portfoyünde bulunduruyor.

Insight Partners (9 anlaşma) 

Eskiden Insight Venture Parters adıyla bilinen Insight Partners, risk sermayesi ve özel sermaye şirketi olarak New York City’de faaliyet gösteriyor. Şriket büyüme alanındaki yazılım ve internet odaklı şirketleri destekliyor.

Küresel alanda 600’den fazla şirkete yatırımda bulunan Insight Partners, 55 şirketin halka arz safhasında da rol aldı. Yönetimi altında $90 milyar dolar bulunduran Insight Partners, 2022 Q2’de dokuz fintech şirketine yatırım yaptı.

Insight Partners’ın portfoyünda Cjheckout.com, Spenmo, Xendit ve Flutterwave’in de aralarında bulunduğu 60’dan fazla şirket bulunuyor.

Pantera Capital (9 anlaşma)

Bitcoin, diğer dijital paralar ve blok zinciri ekosistemindeki şirketleri destekleyen Pantera7 2013’te kurulan bir kurumsal yatırım firması. Pasif, koruma fonu ve risk sermayesi olmak üzere üç stratejisi bulunan şirketin yönettiği varlık değeri $5.6 milyar dolar.

2022 Q2’de dokuz fintech yatırım turunda yer alan Pantera, 2013’ten bu yana 90’dan fazla blok zinciri şirketini ve 100 erken safha coin anlaşmasını destekledi. Şirketin portfoyünde yer alan markalar arasında Amber Group, Bakkt, BitGo, Bitsamp, Circle, Coinbase ve FTX yer alıyor.

QED Investors (9 anlaşma) 

ABD merkezli QED Investors, 2007’de faaliyete geçen bir risk sermayesi şirketi.QED, ABD, Britanya ve Latin Amerika’da finansal hizmetler ile fintech sektöründe yer alan şirketleri gelişim aşamalarında destekliyor.

Finansal hizmetlerde yenilikçi ve sarsıcı teknolojileri destekleyen QED, benzersiz, şirkete özek yaklaşımı ile ortaklarının onlarca yıllık girişimsel ve işlemsel tecrübelerini bir araya getiriyor. QED’nin öne çıkan yatırımları arasında Credit Karma, ClearScore, SoFi, Avant, Nubank, Remitly, GreenSky ve LendUp yer alıyor. 2022 Q2’de dokuz fintech turunda yer alan QED’in portfoyünde aralarında Creditas, Knip, Flywire, Nubank, FPL Technologies, Remitly ve Zopa’nın da yer aldığı 130 marka bulunuyor.

KaynakFintech News