Ticari olarak sunulmaya başladığı ilk dönemlere tanık olduğumuz 5G, bilinen en hızlı ağ ve bağlantı standartlarını temsil ederken halen bir soyut olarak kalan bir teknoloji. 5G teknolojilerinin ve çözümlerinin mağazalarda ve evlerde belirmeye başlaması ile yeni bir döneme giriş yapıyoruz. 

Uzmanlar, 5G teknolojisinin sanayileri dönüştüreceğini, hatta çoktan bu dönüşümün başladığını belirtiyor… 5G devriminin etkili olduğu çok sayıda sanayi bulunurken, ilk olarak ticaret, perakende ve ödemeleri ele aldığımız zaman, tüccarlar için genişletilmiş gerçeklik (XR) uygulamalarından, hızlı ve güvenli ödeme seçeneklerine kadar 5G birçok kullanım türü sunuyor.

Uzmanlara göre 5G‘nin ticaret hayatına getireceği en büyük yeniliklerden biri tüketicilerin her zaman danışabilecek birileri bulabilecek olması. Sanal ortamda mağaza sorumluları ile herhangi bir noktadan görüşme imkanını olacak. Böylece bir ülkenin hangi noktasında olursa olsun müşterilere istedikleri zaman istedikleri bilgi verilebilecek ve müşterilerin bilgi almak için beklemesi gerekmeyecek.

Günümüzde birçok perakendeci ve mağaza güçlü bir iletişim sistemine sahip değilken, 5G’nin hayata geçmesi ile perakende alanında hizmetin ve yaratıcılığın yeni bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

Sanal çeşitliliğin sınırlarını kaldırmak 

5G ile tüketicilerin bugün yaşadığı birçok sorun ortadan kaldırılabilirken, fiziksel mağazalardaki bekleme sorunu gibi birçok husus ortadan çözümlenebilir. 5G sayesinde müşterilerin ilk olarak mağaza içinde gezinerek istediği ürünü bulması, ardından sıraya girmesi ile geçen süre telafi edilebilir, aynı zamanda mağaza içindeki herkesin kimliğini doğrulayan, üst seviye bir güvenlik sistemi oluşturulabilir.

5G’nin en büyük hizmeti, tüketiciler için alışveriş kolaylığı olacak. Sanal avatarınız veya fiziksel olarak mağazada bulunarak kolaylıkla ürünleri gözden geçirebiliceksiniz. Giyinme kabinleri gibi süreçler de bypass edilmiş olacak.

Ödeme noktalarının (POS) öne çıktığı günümüzde, tüketicilerin ödemelerini yapabilmek için belli seçenekler bulunurken, 5G ile sunulacak üstün bağlantı kapasitesi ödemeleri de kolaylaştıracak. Benzersiz veri işleme kapasitesi sayesinde 5G XR sanal mağazaları öne çıkaracak ve çevrimiçi alışverişin karmaşası ortadan kalkacak.

İleride mağazaların belli bölümlerinde VR salonları veya kabinleri yer alacak. Yine de, uzmanlar müşterilerin sanal olmanın ötesinde ürünleri fiziksel olarak de denemek istediğini biliyor. Sanal ve fiziksel tecrübe ile ürün seçimi ve alımı daha keyifli ve kolay hale gelecek.

5G dünyası oluşturmak

Sıkı ödeme yöntemleri ve perakande ticaretine yönelik kullanım şekillerinin yanı sıra, 5G’nin paraya dönüştürülmesi sağlıktan veri takasına kadar sınırsız uygulamalar sunacak. Evet, metaverse dünyasından bahsediyoruz.

T-Mobile’ın iş ortağı Deutsche Telecom ile 5G XR alanında ortaya koyduğu perakende gelişimi, bazılarının “Mall of the Metaverse” dediği sanal bir alışveriş merkezinin temellerini atıyor.

Metaverse ile 100 katlı 100 milyon metrekarelik bir alanda insanlar sağda solda gezebilecek, evlerinden hiç çıkmadan yaşayabilecek ve tam bir perakende tecrübesi yaşayacaklar.

Tedarik zinciri, 5G’nin dönüşüm başlattığı alanlar arasında. 5G sayesinde bugün kullanılan uygulamalar, gelecekte fazlasıyla değişecek. En üst seviye bilgisayar teknolojisi, makine öğrenimi (ML) ve yapat zeka (AI) ile tedarik zincirlerinin sanal ikizleri oluşturulacak. Böylece, herhangi bir sorun çok daha kolay tespit edilerek ortadan kaldırılacak.

Kurulacak sistem sayesinde yol üzerindeki bir kargo daha önceden öngörülen bir diğer rota ve tedarikçi ile aksama olmadan hedefine ulaştırılacak. Bugün sahip olan birbirinden ayrı ağlar ile bu gerçekleştirebilmek mümkün değil.

5G teknolojini en erken adapte edenler üretim, lojistik ve ulaşım alanlarında öne çıkması için çaba gösteriyor. Zamanla, 5G’nin etkisi mağazalar, web sayfaları ve metaverse‘de kendisini göstermeye başlayacak.

KaynakPymnts