Açık bankacılık, Mastercard tarafından yeni bir ağ olarak tanımlanırken, bir tarafında finansal kurumlar ile veri sağlayıcılar, diğer tarafında verinin farklı kullanım şekilleri yer alıyor…

Mastercard, verilerin üçüncü partilerle paylaşılmasına izin verecek teknolojilerin hayata geçirebilmesi için açık bankacılığın sınırlarının genişletmek ve kendi bünyesinde ağlar kurmayı planlıyor.

Mastercard, böylece bankaların finansal hizmetler sektöründeki şirketlerle işbirliği yapmak isteyen diğer şirketlerle bir araya getirmek istiyor.

Açık bankacılık, finans şirketi tarafından “yeni bir ağ” olarak tanımlanırken, bir tarafında finansal kurumlar ile veri sağlayıcılar, diğe tarafında verinin farklı kullanım şekilleri bulunuyor. Açık bankacılık stratejisini yıllardır geliştirmekte olan şirket, inşa ettiği stratejiyi diğer iş teknolojileri ile birleştiriyor.

Mastercard, geçtiğimiz hafta açık bankacılık platformunu kendi markası Engage ağına ekledi, böylece ödeme seçenekleri ile ticari hizmetler sunan yeni ortakların ağa katılmasını sağladı. Finans şirketinin hayata geçirdiği açık bankacılık güncellemesi, rakip GoCardless’ın Letonya merkezli veri paylaşım şirketi Nordigen’i satın alma kararının ardından geldi. GoCardless söz konusu satın alım ile B2B ve B2C için kullanım şekilleri sunarken, açık bankacılık hizmeti sunan şirketler arasındaki rekabetin de artacağı sinyalini verdi.

Mastercard, ağına katılan yeni iş ortakları ile piyasaya kısa zaman ürünlerini sunabileceğini belirtti.

Açık bankacılık, tüketicilerin veya iş dünyasının tek bir finansal ilişki veya üyelik üzerinden farklı hizmetlere erişim sağlamasını ve çeşitli hizmetleri kullanmasını sağlıyor. Ekonomik baskı ve enflasyon not düşüldüğünde, açık bankacılık ödeme hizmetlerini desteklemek ve tüketicilerin finansal durumlarını yönetebilmeleri için diğer finansal hizmetleri güçlendirmek adına öne çıkarılıyor.

İlginizi Çekebilir>
FinTech Istanbul Akademi Eğitimleri / Açık Bankacılık, Açık Finans, Açık Veri
Tarih: 14 Ekim 2022

KaynakIQ Stock