Apple, Cüzdan (Wallet) isimli uygulamasına yönelik bir dizi geliştirme sundu.

iPhone akıllı telefon serisinin işletim sistemi iOS’in en yeni versiyonu kısa süre önce ücretsiz olarak indirilmeye başlandı. Desteklenen akıllı telefonlara gelen iOS 16 işletim sistemi, teknoloji şirketi Apple’ın Cüzdan (Wallet) isimli uygulamasına yönelik bir dizi geliştirme sundu.

Bu kapsamda iPhone kullanıcıları Cüzdan’e ekledikleri NFC dijital araba, ev, iş yeri, otel odası gibi anahtarlarını güvenli bir şekilde başkalarıyla paylaşabilecek. Örneğin Araba anahtarınızı Cüzdan uygulamasına ekleyebiliyor, arabanızı çalıştırmak, kilitlemek ve kilidi açmak için iPhone’unuzu veya Apple Watch’unuzu kullanabiliyorsunuz…

Cüzdan kullanıcıları, söz konusu erişimleri Apple’ın Mesajlar ve Mail uygulaması ya da WhatsApp üzerinden arkadaşları ve aileleri ile paylaşabilecek. Bu noktada paylaşılan öğelere dair tam kontrole sahip olunacak; kullanıcılar bunların nerede ve ne zaman kullanılabileceğine karar verebilecek ve istedikleri zaman erişimleri iptal edebilecekler.

Örneğin Araba anahtarınızı Cüzdan uygulamasına ekleyebiliyor, arabanızı çalıştırmak, kilitlemek ve kilidi açmak için iPhone’unuzu veya Apple Watch’unuzu kullanabiliyorsunuz…

Dijital anahtarları bir Cüzdan uygulamasında saklamak, kullanıcıların Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi yardımıyla kapıları açmalarına olanak tanıyor. Ev kapınıza veya aracınıza vardığınızda iPhone otomatik olarak doğru anahtarı sunuyor. Bazı Apple Watch modelleri de bu işlevi destekliyor.

KaynakPay Space Magazine