Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro çalışmaları hız kazanıyor…

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Jeff Bezos’un ABD merkezli teknoloji şirketi Amazon’u dijital Euro prototipinin geliştirilmesini esas alan projede yer alacak kuruluşlar arasında dahil etti. Alanında lider şirketler arasında konumlanan Amazon’a e-ticaret ödeme sistemini tasarlama görevi verilecek.

Diğer kuruluşlar, para biriminin özelliklerini tasarlamak için gerekli gereksinimleri karşılayabileceğini öne süren 54 başvuru arasından seçildi. Bu noktada İspanya’dan CaixaBank, uygulama için çevrimiçi eşler arası ödemeyi tasarlarken Fransız küresel ödeme hizmeti Worldline, çevrimdışı ödeme sistemini geliştirecek…

Resmi açıklamada Amazon’un da aralarında bulunduğu belirlenen 5 kuruluşun dijital Euro prototipinin arayüzünü geliştirmede rol oynayacağı kaydedildi.

Prototip çalışmasının Eylül ayında başlayıp yıl sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

ECB, dijital euroyu 2021 yılının Temmuz ayı itibarıyla araştırıyor. Ancak şimdiye kadar ilgili para biriminin çıkacağına dair herhangi bir garanti verilmiş değil. Şimdilik Avrupa’da kullanıcılar tarafından hatırı sayılır ölçekte bilinirliğe sahip bir dijital euronun ‘başarı olarak kabul edileceği’ gibi oldukça mütevazı hedeflerden bahsediliyor.

2021 yazında başlayan çalışmaların, tasarlanan prototiplerin analiz edilmesi ve genel itibarıyla değerlendirilmesi için iki yıllık bir zaman çizelgesi sonunda tamamlanması söz konusu. Bu doğrultuda döngünün 2023 yılı Mart ayında sona erebileceği kaydediliyor.

Kaynakblockchain.news