CBDC alanındaki gelişmeleri takip etmek için ideal kaynak durumundaki harita, 112 ülkeyi kapsayan verimli bir görünüm sunuyor…

Düşünce kuruluşu Atlantic Council tarafından yayınlanan ve 112 ülkedeki mevcut aşamayı gösteren CBDC takip haritası, konuya dair kapsamlı bir bakış sunuyor. Harita Türkiye’de perakende CBDC’sinin geliştirilme aşamasında olduğunu, projenin ortaklarının ise Aselsan, TÜBİTAK Bilgem ve Havelsan şeklinde sıralandığı bilgileri ile özet bir görünüm içeriyor…

Bununla birlikte dünya genelinde 11 ülkede (haritada pembe renkle gösteriliyor) CBDC’nin lanse edildiği kaydediliyor. Söz konusu ülkeler bilindiği üzere Nijerya, Jameika, Bahama ile birlikte Karayip Adaları’ndaki 8 farklı ülkeden oluşuyor.

Çin, Rusya, İsveç, Güney Kore, Güney Afrika, Ukrayna, Malezya, Tayland ve Suudi Arabistan’ın yanı sıra 5 ülkede daha süreç pilot aşamasında (haritada yeşil renkle gösterilen ülkeler), yani önemli bir ilerlemeye işaret ederek yayınlanma öncesi son testlerde…

Türkiye ile birlikte 26 ülkede CBDC’nin geliştirilmesine devam ediliyor. (Haritada turkuaz renkle gösterilen ülkeler). Avrupa Birliği üyesi birçok ülke ile beraber Avustralya, Hindistan, Brezilya gibi ülkelerde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Komşu ülkeler İran ve Yunanistan’ın da aynı grupta konumlandığı açık. Türkiye’nin de bu kategoride bulunması oldukça olumlu, zira söz konusu bölgenin bir sonraki adımı, canlı bir CBDC öncesindeki son viraj olan pilot aşama şeklinde.

Araştırmaların sürdüğü ülke sayısı ise 47. Birleşik Krallık ve ABD’nin de bu grupta yer alıyor olması dikkat çekici. Bu kategoride ülkeler mavi renkle gösteriliyor.

CBDC araştırmalarının inaktif halde bulunduğu ülkelerin toplam sayısı 10. Mısır, Azerbaycan, Kuzey Kore, Danimarka, Finlandiya ve Arjantin bu anlamda öne çıkıyor. CBDC süreçlerini iptal eden iki ülke var; Afrika’dan Ekvator ve Güney Amerika’dan Senegal.

Haritanın altında, ülkelerdeki projelerin kod isimleri ve kısa bilgilere yer verilirken devamında da CBDC’nin kısa tarihçesi ile tanımlar bulunuyor (İngilizce dilinde).

Gelişmeleri takip etmek için iyi bir kaynak durumundaki haritanın sıklıkla güncellendiğini belirtelim.

KaynakAtlantic Council