Ekonomi, teknolojik altyapı, dijitalleşme, girişimcilik kültürü, destekleyici yasal düzenlemeler ve yatırımcılar tarafından sağlanan güçlü finansman gibi özellikleri ile öne çıkan ülkeler…

Başlarken…

Biliyor muydunuz?

  • Global düzeydeki FinTech şirketi sayısı: Yaklaşık 30 bin
  • ABD’de kariyer sitelerindeki FinTech iş ilanı sayısı: Şu anda 30 bine yakın!
  • Çin’de kişisel finansını yönetmek için teknolojiyi kullanan nüfus oranı: Yüzde 87
  • Birleşik Krallık’ta teknoloji sektöründe çalışan sayısı: 3 milyon kişi
  • Almanya’da yeni FinTech’lerin yeni girişimlere oranı: Yüzde 10

FinTech uzmanları için dünyanın her köşesinde kendini geliştirme fırsatları mevcut. Küresel pazar büyüyor ve yıl sonuna kadar 310 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Ancak bazı ülkeler, spesifik özellikleri ile FinTech uzmanlarına kariyerlerini geliştirmeye dönük daha fazla fırsat sunuyor. Destekleyici yasal düzenlemeler, hem melek hem de kurumsal yatırımcılar tarafından sağlanan finansman gibi özellikleri ile öne çıkan ülkeler var…

 

ABD

2021 verilerine göre dünya genelinde 26 binden fazla FinTech kuruluşu var ve bunların yaklaşık 3’te 1’i (9 bin) ABD’de. Kuzey Amerika ülkesi, güçlü büyüme potansiyeline sahip yüzlerce startup’ın yanı sıra köklü FinTech organizasyonlarının bazılarına ev sahipliği yapıyor. Değişen iş modelleri ve geliri odaklı gelişmiş müşteri etkileşimine artan vurgu nedeniyle ABD’deki FinTech işletmeleri her yıl cömert yatırımlar alıyor. Elbette bu kapsamda yüksek nitelikli ‘yeteneklere’ duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor. ABD’de tipik bir günü baz alırsak kariyer sitelerinde toplamda 30 bine yakın iş ilanı ile karşılaşıyoruz. FinTech profesyonelleri için en iyi lokasyonlar ise New York, San Francisco, Chicago, Boston ve Los Angeles şeklinde sıralanıyor.

Çin

Kişisel finansını yönetmek için teknolojiyi kullanan “dijital olarak aktif nüfus” oranının yüzde 87 seviyesini birkaç ay önce geride bıraktığı Çin, en fazla FinTech kullanıcısına sahip ülke. Asya ülkesinin FinTech alanındaki etkileyici adımları, ayırt edici bir finans sektörü oluşturuyor. Üstelik ülke ekonomisi büyük ölçüde nakitsiz ve bu da FinTech’ler için harikulade bir oyun alanı oluşturuyor.

Bir detay olarak ülke, aynı zamanda gezegenin önde gelen FinTech ‘yatırımcısı’ konumunda, zira 2018’de Çin kaynaklı yatırımlar 25,5 milyar doları aşmış ve global yatırımların yüzde 50’sinden fazlasını oluşturmuştu.

Bu kapsamda bankacılık, sigorta, varlık yönetimi ve ödeme hizmetleri dahil olmak üzere FinTech işletmeleri, yetenekli profesyoneller için çeşitli fırsatlar sunuyor.

Litvanya

Yerleşimin Baltık Denizi boyunca yoğunlaştığı Kuzey Avrupa ülkesinde geçen yıl, FinTech endüstrisi güçlü gelir artışına tanık oldu. Sektördeki işgücü hızla genişliyor. Litvanya’da FinTech şirketlerindeki çalışan sayısı 2021’de bir önceki yıla kıyasla %48 arttı. Kurumsal ekipler, ürün ve hizmetlere yönelik artan talebe ayak uydurmak için büyüyor.

Litvanya’nın operasyonların genişletilmesi noktasında sıra dışı bir hızla ilerlediğini ifade etmek gerek. Zira 2022 yılı için gerçekleştirilen bir ankette FinTech yöneticilerine çalışan sayısının artırıp artırmayacakları soruldu, çarpıcı yanıt; katılımcıların yüzde 12’si çalışan sayısını ‘iki katına’ çıkarmayı planladığını belirtti.

Birleşik Krallık

2020’de 5,2 milyar dolar olan FinTech yatırımlarının 2021’de 37,3 milyar dolara sıçradığı (KPMG Raporuna göre) Birleşik Krallık’ta FinTech’ler ekonomik büyümeye ilişkin beklentiler açısından son derece stratejik. Ayrıca güçlü yatırım akışı, ileri görüşlü regülasyonlar, sağlıklı rekabet ve güçlü inovasyon ortamı, Birleşik Krallık’taki FinTech’ler açısından ideal zemini meydana getiriyor.

Genel olarak 3 milyon kişi (Birleşik Krallık işgücünün %9’u) teknoloji sektöründe istihdam edilirken çalışanlar için dinamik bir etkileşim kaynağı oluşuyor. Londra’nın yanı sıra Manchester ve Leeds’in FinTech’ler açısından öne çıkan lokasyonlar olduğu görülürken Cambridge ve Reading’in de etkisini hissettirdiği kaydediliyor.

Hollanda

Hollanda; açık ve şeffaf regülasyonlar, eğitimli yetenek havuzu, güçlü altyapı ve sıkı bir girişimci/lider ağı ile AB’deki en önemli FinTech ülkelerinden biri. Yüksek hız, kapasite ve kullanılabilirlik ile mükemmel bağlantı ve 1. sınıf dijital altyapı, Hollanda’nın dikkat çeken özellikleri arasında. Ek olarak FinTech endüstrisini besleyen çok sayıda araştırma kurumu da mevcut.

Kendini sürdürülebilirliğe çok adamış bir ülke olan Hollanda; FinTech, yeşil finans ve RegTech sektörleriyle geleceğe dönük eğilimleri belirliyor. Burası eko-bilinçli FinTech uzmanları ve yeşil finans ürünleri için de son derece ideal.

Almanya

Almanya, AB ülkeleri arasında ön plandaki ekonomik güçlerden biri, dünyadaki 4. büyük FinTech pazarı ve giderek artan sayıda FinTech’e ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın Birleşik Krallık’tan sonraki ikinci en büyük FinTech pazarı aynı zamanda. Çarpıcı bir detay olarak ülkedeki tüm yeni girişimlerin yüzde 10’u FinTech. Pazardaki en büyük segment ise dijital ödemeler. Bu seviyede dinamik bir ülke, doğal olarak FinTech uzmanları için öncelikli çekim merkezleri arasında.

KaynakPay Space Magazine