Hepsiburada’nın hızlı, güvenli ve kolay ödeme yapmayı sağlamayı esas alan yeni nesil ödeme yöntemi Hepsipay Cüzdanım‘ın müşteri sayısı 8 milyona ulaştı.  

Hepsiburada, 2022 ikinci çeyreğinde ilk çeyrekte gösterdiği güçlü performansını sürdürdü, 2022 yılı büyüme tahminini ise yükseltti. Hepsiburada, Toplam Satış Hacmi, Aktif Satıcı Sayısı, Aktif Müşteri Sayısı, Sipariş Sıklığı ve Ürün Adedi başta olmak üzere e-ticaret için stratejik öneme sahip göstergelerdeki yüksek performansını 2022 ikinci çeyreğinde de devam ettirdi.

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi, 2021’in ilk çeyreğine oranla %57 artarak 9,2 milyar TL oldu. Böylelikle 2022’nin ilk yarısındaki toplam satış hacmi %69 büyüyerek 17,5 milyar TL’ye ulaştı. Hepsiburada, yılın ilk yarısında platform üzerinden verilen sipariş adedini ise %31 artırdı. Yılın ilk altı ayında platform üzerinden verilen sipariş sayısı 29,1 milyon adede ulaşırken, Hepsiburada’nın 2021 yılı ikinci çeyreğinde 4,2 olan müşteri başına ortalama sipariş sıklığı ise yıllık %23 artışla 5,2’ye yükseldi.

Aktif Satıcı Sayısı %45, Ürün Sayısı %107 Arttı

Hepsiburada’nın aktif satıcı sayısı, müşterileri pazar yeri modeli ile daha fazla ürünle buluşturma stratejisi kapsamında önemli oranda artış gösterdi. Buna göre, 2022 yılı ikinci çeyreğindeki aktif satıcı tabanı 2021’in aynı dönemine oranla %45 büyüdü ve aktif satıcı sayısı 88,7 bine çıktı. Platformdaki ürün sayısı ise yıllık %107 artışla 130,3 milyon adede ulaştı. Hepsiburada’nın toplam satışları içinde pazaryeri payı ikinci çeyrekte %64 olarak gerçekleşti.

Her biri alanına yenilikçi bakış açısı kazandıran HepsiJet, Hepsiburada Market, Hepsipay, Hepsiglobal HepsiAd ve Hepsiburada Seyahat gibi yeni marka ve hizmetleri hayata geçirerek, tüm paydaşlarına ve sektöre fayda sağlamayı hedefleyen Hepsiburada, 2022 yılının ikinci çeyreğinde yıllık bazda aktif müşteri sayısında da %18 oranında büyüme kaydetti, böylece müşteri sayısı 9,9 milyondan 11,7 milyona yükseldi.

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ.

 Hepsipay Cüzdanım büyümesini sürdürüyor

Hepsiburada’nın açıkladığı 2022 ikinci çeyrek finansal ve operasyonel rakamlarına göre, Hepsiburada platformunda yapılan toplam satışların %39’u Hepsipay’in kolay ve güvenli ödeme çözümü Hepsipay Cüzdanım aracılığıyla yapıldı. Haziran 2021’de hayata geçirilen, Hepsiburada’nın hızlı, güvenli ve kolay ödeme yapmayı sağlayan yeni nesil ödeme yöntemi Hepsipay Cüzdanım’ın bir önceki çeyrekte 7,1 milyon olan müşteri sayısı 8 milyona ulaştı.

Müşterilerine ihtiyaçlarını gecikmeden satın alabilme fırsatı sunan Hemen Al Sonra Öde uygulaması ise 100 binin üzerinde müşteriye ihtiyaçlarını ertelemeden ve kredi kartı limitlerine takılmadan alışveriş yapma imkânı sundu. 

Büyüme hedefi yükseltildi

Hepsiburada, ayrıca Türkiye’yi dünya teknoloji borsası Nasdaq’da temsil eden ilk ve tek Türk şirketi olarak, uluslararası finansal raporlama standartları ile uyum çerçevesinde 2022 ikinci çeyrek ve ilk yarıyıl verilerini enflasyon etkisinden arındırarak da açıkladı. İlk 6 ayda gerçekleşen toplam satış hacmi bir önceki yılın ilk yarısına oranla finansal verilerin enflasyona göre yeniden muhasebeleştirilmesi sonucunda %3 artışla 19,7 Milyar TL’ye ulaştı. Hepsiburada’nın 2022 yılının ikinci çeyreğinde enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi ise 9,6 milyar TL olarak gerçekleşti.

Elde ettiği başarılı performans sonucunda, Hepsiburada daha önce 2022 yılının tamamı için duyurduğu %50 civarındaki toplam satış hacmi büyümesi hedefini, %60 civarına yükseltti. Ayrıca, disiplinli nakit ve maliyet yönetimi sayesinde 2022 yılında faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılığın toplam satış hacmine oranının da -%2,5 ila -%3,0 düzeyinde gerçekleşmesini beklediğini açıkladı.