Suudi Merkez Bankası tarafından Açık Bankacılık odağında stratejik bir adım atıldı. İşte detaylar…

Suudi Merkez Bankası; hizmet sunacak FinTech’ler ve bankalar için mevzuat, düzenleyici yönergeler ve teknik standartların yer aldığı bir Açık Bankacılık çerçevesi yayınladı. Bu doğrultuda bankalar ile FinTech’lerin 2023’ün ilk çeyreğinde hizmet vermeye başlaması bekleniyor.

İlgili kapsam; ülkedeki bankaların müşterilerinin verilerini üçüncü taraflarla paylaşmasına izin verirken Açık bankacılık başlangıçta, ödeme emri başlatma ve hesap bilgisi hizmetlerine odaklanacak.

Ek olarak kapsamın bankalar ile FinTech’ler arasındaki iş birliğini güçlendirme ve finansal altyapıyı iyileştirme amacı taşıdığı kaydediliyor.

Merkez Bankası ayrıca, bankaların ve FinTech şirketlerinin hizmetlerini simülatörde test edebilecekleri bir “açık bankacılık laboratuvarı” başlattı…

Suudi Arabistan, küresel bir FinTech merkezi olmak istiyor… Bu doğrultudaki Suudi Vison 2030 isimli program, daha geniş bir FinTech stratejisinin önemli parçası aynı zamanda. Yeni çerçevenin Suudi Vison 2030 ile uyumlu olduğu vurgulandı.

Ülkedeki FinTech’lerin sayısı artıyor…

Son olarak Açık bankacılık çerçevesine ek olarak yakın zamanda bazı FinTech şirketlerinin Suudi Arabistan’da faaliyet göstermesine yönelik onay çıktı.

Açık bankacılık hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

KaynakAL Monitor