Ant Group, International Business Direktörü Angel Zhao tarafından yapılan açıklamada, Alipay+’ın kapsamına aldığı küresel tüccar sayısı son altı ay içinde iki kattan fazla artarak 2,5 milyona ulaştı. 

Küresel sınırlar ötesi dijital ödeme ve pazarlama çözümleri sunan Alipay+, küresel tüccar hacminin 2,5 milyonu geçtiğini duyururken, yeni işbirlikleri aracılığıyla üyelerine çeşitli dijital ödeme sistemlerine erişim sunmaya devam ediyor.

Tüccarların tek bir zamanda yapacakları entegrasyon ile kullanabildikleri ödeme yöntemlerinin sayısı 15’e ulaşırken, bu özellik 1 milyardan fazla e-cüzdan kullanıcısına erişebilecekleri ve mobil teknoloji uzmanı tüketiciler ile etkileşime girebilecekleri anlamına geliyor.

Angel Zhao, Alipay+ ile paylaştıkları ortak vizyon ve en son gelişmeler hakkında Singapur Fintech Festivali‘nde (SFF),
“Birçoklarınız Alipay’in Çin’deki başarısından haberdar iken, Alipay+ küresel alanda sunduğumuz yeni bir SuperApp değil. Alipay’in teknolojik yetenekleri ve teknik bilgisinin üzerine inşa edilen Alipay+, küresel alanda tüccarlara çevrimiçi veya çevrimdışı olarak farklı ülkeler ve bölgelerde kullanılan birçok e-cüzdan ve ödeme yöntemleri aracılığıyla  sınırlar ötesi dijital ödeme ve pazarlama çözümleri sunuyor. Böylelikle tüccarlar mobil teknoloji uzmanı tüketiciler ve çeşitli ödeme yöntemleri ile etkileşime giriyor. Geçtiğimiz yıl hayata geçirilmesinden bu yana, göz alıcı bir başlangıcın eşiğindeyiz. Bu bir ARTI: Alipay+ ve ortaklarının şirketler için sunduğu dijital direnç” diyerek şöyle devam etti:
“Şirketler pandeminin etkisinden çıkmaya devam ettikçe, Alipay+ iş ortaklarımızla hareket ederek tüccarların direncini artırmakta yardım ediyor. Tek bir entegrasyon aracılığı ile küresel alanda 2.5 milyondan fazla tüccar, çeşitli dijital ödeme sağlayıcılarını kullanan ve sayısı giderek artan kullanıcılara erişim sağlayabilecek ve daha iyi hizmet sunabilecek. Bu şekilde dijital dönüşümün küresel alanda daha iyi yayıldığını görüyoruz.”

Alipay+’ın tüccar ağı bölgesel ve küresel dijital eğlence sağlayıcıları, yaşam tarzı hizmetleri, e-ticaret platformları ve çevrimiçi/sanal şirketleri içeriyor. Böylece, Alipay+ tüccar ağı büyük havaalanlarını, alışveriş mağazalarını, gümrüksüz ürün mağazalarını, marketleri, kafeleri, restoranları ve turizm tesislerini içeriyor.

Alipay+’ın küresel tüccar kapsamı Asya ve Avrupa’da 1,000’den fazla çevrimiçi platform, 10’dan fazla havaalanı, 90.000’den fazla alışveriş noktasını, 360.000’den fazla restoranı, yaklaşık 200.000 taksiyi ve büyük otel markalarını, alışveriş mağazalarını, gümrüksüz ürün mağazalarını ve turizm tesislerini kapsıyor.

Geride kalan altı ay içerisinde, Alipay+ aralarında Japonya ve Güney Kore’nin de yer aldığı Güneydoğu Asya ülkelerinde yerel ve bölgesel tüccarları çeşitli ödeme yöntemleri ile bir araya getirdi. Geçtiğimiz ay içerisinde Singapur’da Alipay+ aracılığı ile üç yeni Asya e-cüzdanı hayata geçirildi ve denniz aşırı ülkelerde kabul edilen e-cüzdan sayısını altıya çıkardı. Bu gelişme, Güney Kore ve Japonya’da yeni iş birliklerinin açıklanmasını izledi.

Çin ana karası Güney Kore’nin Kakao Pay ve Malezya’nın Touch ‘n Go eWallet hizmetlerinin kullandığı en son konum haline gelirken, Zhao Hangzhou Asya Oyunları’nın öncesinde yaptığı açıklamada, bu hizmetlerin uluslararası ziyaretçiler için akıcı ve uygun ödeme tecrübesi sunacağını belirtti.

Asya Oyunları’na gidecek izleyiciler ülkelerine ait uygulamalar ile Çin’de ödeme yapabilecek. Daha yakın geçmişteki bir işbirliği sonucunda, AlipayHK Çin ana karasında kullanılmaya başlanmıştı.

TNG Digital Dsn Bhd CEO’su Alan Ni yaptığı açıklamada, “Alipay+ ile sınırlar ötesi ödeme çözümleri üzerinde ortaklığımıza devam etmekten memnun olduğumuz gibi faaliyet alanımızı Singapur, Japonya ve Güney Kore’nin ötesine taşıyoruz. Touch ‘n Go eWallet, Çin’de kullanılabilen ilk Malezya merkezli e-cüzdanı temsil ediyor. Böylece Çin’e seyahat edecek kullanıcılar için fayda sağlanıyor. Kullanıcılarımızın Malezya’da olduğu gibi Touch’ın Go eWallet ile yaşadıkları tecrübeyi Çin’de de yaşamasını istiyor ve finansal işlemlerinin güvenli ve korunma altında gerçekleşmesini sağlıyoruz. Zaman ilerledikçe ürünlerimiz daha fazla pazarda kabul edilmeye devam edecek” dedi.

Kakao Pay CEO’su Shin Won-keun ise açıklamasında, “Kakao Pay kullanıcılarının uzun zamandan bu yana bekledikleri Çin ödeme imkanının bu yıl hayata geçecek olmasınan dolayı heyecanlıyız… Bu tür bir hizmetint tek sağlayıcısı olarak, Koreli ziyaretçilere ödeme imkanları konusunda Çin’de olağanüstü bir fayda sağlamak istiyoruz” dedi.

Zhao aynı zamanda Alipay+ ve ortak e-cüzdanları tarafından geliştirilen dijital pazarlama platformunun lüresel markalara dünya çapındaki müşteriler Alipay+ ödülleri aracılığı ile etkileşime girme imkanı sunduğunu, dijital kuponlar ve özel tekliflerin şu ana kadar altı mobil ödeme uygulaması tarafından kabul edildiğini belirtti. Söz konusu uygulamalar GCash (Filipinler), DANA (Endonezya), Kakao Pay (Güney Kore), Touch ‘n Go eWallet (Malezya), TrueMoney (Tayland) ve AlipayHK (Hong Kong SAR, Çin).

KaynakBusiness Wire