Apple, ödeme mobilitesi ve güvenliği alanında devrim niteliğinde bir vizyon taşıyan Apple Pay hizmetini 20 Ekim 2014’te hayata geçirmişti…

iPhone aracılığı ile sunulan e-cüzdanı temsil eden Apple Pay, satış noktalarında fiziksel ödeme kartlarının yerini almayı vaat ediyordu. PYMNTS verilerine göre, ABD’de günümüzde perakendecilerin üçte ikisi Apple Pay’i kabul ederken, tüketicilerin neredeyse yarısının cebinde bir iPhone bulunuyor. Buna rağmen Apple Pay ilgili noktalarda zayıf bir ödeme aracı olarak kalırken, ABD’deki mağaza içi alışverişlerdeki ödemelerin sadece %2,4’ünü temsil ediyor.

Yukarıdaki bilgiler, “Apple Pay @8: Connected-Tech Consumers Lead The Way” raporundaki bazı bilgileri yansıtıyor. PYMNTS tarafından bu yıl yapılan araştırmada, her biri akıllı telefon sahibi olan ve son 24 saat içerisinde finansal işlem gerçeleştirmiş 4.329 tüketici ile anket düzenlendi. Araştırmada, tüketicilerin nasıl ödeme yaptıkları ve hangi yöntemleri tercih ettikleri, aynı zamanda mobil cüzdan ödemeleri kabul eden sanal şirketler incelendi. Böylece, dijital ödemeler kısmında hem tüketici hem de tüccarların sağladığı detaylar bir araya getirildi…

Ana bulgular şu şekilde:

  • Apple Pay, diğer mobil cüzdanlar arasında mağazalarda yapılan ödemelerde önde gelse de, mağaza içi ödemelerdeki payı çok düşük…

2022 üçüncü mali çeyrek itibariyle, Apple Pay, mağaza içi mobil cüzdan işlemlerinin yaklaşık %44’ünü temsil etti ve büyük bir pay kaptı. Fazlasıyla arkasından gelen Google Pay ise mobil cüzdan ödemelerinin sadece %15’ini oluşturdu.

Öte yandan, Apple Pay’in rakipleri karşısındaki üstünlüğü cilalalanmak zorunda; mağaza içi ödemelerin sadece %2,4’ü Apple Pay’e ait.

  • Bağlantılı teknoloji trend belirleyicileri mağaza içi Apple Pay kullanıcılarının %9,3’ünü temsil ediyor. Söz konusu tüketiciler yüksek gelirli iken, milenyum (2000’liler) ve X Jenerasyonuna (19965-1980) aitler.

PYMNTS verilerine göre, bağlantılı teknolojiler kullanan tüketicilerin %61’i yıllık kazancı 100.000 doların üzerinde bulunan yüksek gelirli kısmı. Tüketicilerin %29’u ise $50,000 ile $100,000 arasında gelire sahip. Teknoloji evanjalistlerinin %47’sini milenyum çağı oluştururken, %36’sı köprü milenyum ve %29’u da X jenerasyonuna ait.

  • Her üç teknolojiye adapte kişi profili arasında Apple Pay önde geliyor…

Apple Pay, tüm üç teknoloji kişilik grubunda rekabeti önde götürüyor. Bağlantılı teknoloji tüketicileri Apple cüzdanı kişisel ödemelerinde %3,5 oranında kullanıyor. Böylece, %2,7’lik ana akım teknoloji tüketicilerini ve %1,3 oranındaki temel teknoloji kullanıcılarını geride bırakıyor.

Apple Pay @8: Connected-Tech Consumers Lead The Way” raporu, tüketicilerin kişisel ödemeleri ve diğer ödeme yöntemleri hakkındaki sorularına cevap ararken, mobil cüzdanların yavaş yükselişine ait detaylara üç farklı tüketici grubu üzerinden mercek tutuyor.

Rapor bu bağlantıdan indirilebilir.

KaynakPYMNTS