Son dönemin manşetlerden düşmeyen kripto para borsası FTX, likidite krizinin ardından ABD mahkeme sisteminde iflas sürecinde… 

FTX’in sahibi Samuel Bankman Fried’ın kendisine ait Alameda Research’e FTX müşterilerinin paralarını tamamen yasa dışı yollarla aktardığının ortaya çıkması, ekosistemdeki tanınan bir kripto para borsasının iflası ile sonuçlandı. Kilit nokta Fried’ın ‘kaçak’ trade işlemlerinde zarar etmesi ve bunun da ortaya çıkması özetle…

Trade için kullanılan rakamlar birkaç milyon dolar da değil, FTX’ten Alameda Research’e yaklaşık 10 milyar doların aktarıldığı anlaşıldı.

Burada FTX’in yükümlülüklerinin varlıklarına göre 8 milyar dolar fazla olduğu kaydedilirken sadece 2 milyar dolara sahip olduğu anlaşılıyor. Borsanın müşterilerine paralarını ödeyebilmek için 8 milyar dolara ihtiyacı var. Borçlu olduğu kullanıcı sayısının 1 milyona yakın olduğu da konuya ilişkin tahminler arasında.

Birçok şirket satın alan ve yatırımlarda bulunan FTX ile birlikte 100’ü aşkın şirketin iflas başvuru yaptığı belirlendi.

Stadyumlara adını veren bir şirketti: FTX Arena, Miami…

İflas süreci ve geri ödemelerin yıllara yayılmasının söz konusu olabileceği belirtilirken merkezi Bahamalar’da bulunan şirketin global ölçekte son dönemin en büyük mağduriyet hikayelerinden birinin aktörü olabileceği ifade ediliyor.

Son olarak iflas ilanı ile birlikte şirketin CEO’luk koltuğuna S. Bankman Fried yerine John Ray III geçti. Ray, ilk yeminli ifadesinde, FTX’de güvenilir finansal kayıtların bulunmadığını ve hayatında hiçbir zaman bu kadar kötü bir yönetim görmediğini, söyledi.