ABD’de perakendeciler 2020’de 7,6 trilyon dolar hacmindeki kredi kartı işlemleri için 110 milar dolar işlem ücreti ödedi...

JPMorgan CEO’su Jamie Dimon’ın “bankalar tarafından ödeme” ürünü oluşturma hamlesinde bir grup start-up’ı geride bırakma çabası ve bunun 2021’de 5 milyar dolardan fazla kart geliri elde eden JPMorgan’ın tüketici ve kamu bankacılığı departmanları arasında gerginliğe neden olması üzerine Financial Times’ın konuya dair kesiti:

Her bir kart işleminden biraz kaymak sıyırmanın etkisi gözle görülüyor. Nilson Raporu’na göre, ABD’de perakendeciler 2020’de 7,6 trilyon dolar hacmindeki kredi kartı işlemleri için 110 milyar dolar işlem ücreti ödedi.

Üye işyerlerinin doğrudan bir müşterinin banka hesabından ödeme almasını sağlayacak ‘banka ile ödeme’, tüketicilerin finans hizmet sağlayıcılarına güvenli bir şekilde finansal bilgilerine erişme imkanı verdikleri “açık bankacılığa” doğru büyüyen hareketin bir parçası.

JPMorgan halihazırda hesap sahiplerinin bir diğer hesap sahibine ödeme yapmasını 2017’de en büyük ABD bankaları tarafından hayata geçirilen Zelle mobil uyfgulaması ile izin veriyor. Öte yandan Zelle’nin perakende ödemelerindeki kullanımı fazlasıyla kısıtlı.

Bu noktada banka transferi ödemeleri Hollanda ve Hindistan gibi ülkelerde benimsenirken, ABD’li tüketicilerin bunun farkına varmakta yavaş kaldığı kaydediliyor.

KaynakFintech io