Birleşik Krallık’ta finansal uygulama otoritesi dikkat çekici uyarıları ile birlikte önemli tespitler sundu…

Birleşik Krallık Finansal Uygulama İdaresi (UK’s Financial Conduct Authority – FCA), oyun benzeri içerikler bulunduran (gamification özellikleri taşıyan) ve tüketicilerin çıkarlarına aksi yönde karar vermelerine yol açabilen finansal uygulamalar hakkında uyarıda bulundu.

FCA tarafından yapılan uyarıda belirtilen içerikler en güncel piyasa haberlerini içeren ve yoğun olarak gönderilen bildirilerin yanı sıra yapılan işlemler karşılığında sunulan uygulama içi puanlar, rozetler ve tebrik mesajları gibi ‘ödül öğelerini’ kapsıyor. FCA, bu tarz uygulamaları kullanan tüketicilerin risk sınırlarının ötesine giden yatırımlar yapmaya daha meyilli olduğunu kaydediyor.

Uygulama operatörlerine yönelik uyarıya ek olarak FCA tarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırma, söz konusu uygulamaları kullanan kimselerin yüksek riskli yatırımlara karşı daha savunmasız olduklarına, bazılarının kumar benzeri davranış sorunları gösterdiğine işaret ediyor.

Kullanıcıları yanlış yönlendirebilir…

Her ne kadar oyunlaştırma (gamification) uygulamaları, pozitif etkileşimi artırmak için kullanılabilse de, FCA araştırması oyunlaştırmanın kullanıcıları olumsuz sonuçlara yol açacak şekilde yanlış yönlendirebildiğini belirtiyor.

FCA piyasalar genel müdürü Sarah Pritchard, “Bazı ürün tasarım içerikleri sorunlar doğurabilirken, kumar benzeri davranışlar bile ortaya çıkarabilir. Müşterilerine yatırım içeriği sunan tüm şirketlerin araştırma ile elde edilen sonuçlar ışığında ürünlerini gözden geçirmesini ve gerekli yerde güncelleme yapmasını umuyoruz. Aynı zamanda, özellikle kumar benzeri davranışlar gösteren veya hassas durumda bulunan müşterilerine destek sunmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Pritchard, FCA’in finansal uygulamaların içerikleri üzerinde denetimlere devam edeceğini, özellikle bu uygulamalarda kullanıcıları riske atan, borçla yatırım yapmak ve ortaya çıkan kayıpların boyutları gibi geniş çaplı hassasiyetleri inceleyeceklerini belirtti.

FCA tarafından gerçekleştirilen Finansal Lives Survey (Finansal Hayatlar Araştırması), yetişkinlerin %9’unun yatırım yapmak için borç aldıklarını, borç alan yatırımcıların %49’unun aksi takdirde yatırım yapma imkanı bulamadığını gözler önüne serdi.

2021’in sadece ilk dört ayıda 4 finansal uygulamada açılan yeni hesap sayısı 1,5 milyon olarak kayıtlara geçti. Söz konusu miktar, tüm diğer perakende yatırım hizmetlerinin tümünün açtığı hesap sayısının neredeyse iki katı. Ayrıca yeni hesap sahiplerinin büyük kısmının yatırıma yeni başladığı ve geleneksel yatırımcılardan daha genç olduğu görülüyor…

KaynakFinextra